Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12623 miejsce

Ruda Śląska. Karol Godula wciąż fascynuje

Współautorzy: Barbara Podgórska

W 164 lata po śmierci wielkiego śląskiego przemysłowca, króla cynku i węgla, Karola Goduli, jego postać wciąż budzi zainteresowanie, rodzi kontrowersje i spory. Jest też przedmiotem dociekań historyków.

 / Fot. Muzeum Miejskie w Rudzie ŚląskiejW Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbyło się spotkanie - prezentacja książki pt.: Karol Godula. W 160. rocznicę śmierci. Spotkanie otworzyła dr Barbara Nowak, dyrektorka placówki, a prowadził Zdzisław Sobieraj, kierownik Działu Historii. Głównym gościem był Michał Lubina, były dyrektor rudzkiego muzeum, zarazem redaktor merytoryczny.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKsiążka oczekiwała na publikację aż 4 lata, ze względu na niedostatek środków finansowych z jakim borykało się i miasto i wydawca - muzeum. Wreszcie jednak się udało. Praca powinna szczególnie ucieszyć wszystkich realizatorów programu Roku Karola Goduli, jakim był rok 2008, zgodnie z uchwałą Rady Miasta.

Jednym ze znaczących przedsięwzięć stała się wówczas konferencja naukowa pod tytułem ”Karol Godula 1781 – 1848”, zorganizowana w muzeum w dniu 6 października 2008 roku, w cyklu: Ruda Śląska - Tradycja i teraźniejszość dla przyszłości.

Sesje tematyczne prowadzili Michał Lubina oraz profesorowie: Andrzej Klasik i Wojciech Świątkiewicz. Referaty wygłosiło wtedy 12 prelegentów. W książce znalazły się wystąpienia 10 z nich, gdyż dwóch nie dostarczyło materiałów do publikacji oraz dwa dodatkowe opracowania, powstałe przy innych okazjach w ramach obchodów Roku Karola Goduli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.