Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Karol Godula wciąż fascynuje

Redakcja
Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej
W 164 lata po śmierci wielkiego śląskiego przemysłowca, króla cynku i węgla, Karola Goduli, jego postać wciąż budzi zainteresowanie, rodzi kontrowersje i spory. Jest też przedmiotem dociekań historyków.

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbyło się spotkanie - prezentacja książki pt.: Karol Godula. W 160. rocznicę śmierci. Spotkanie otworzyła dr Barbara Nowak, dyrektorka placówki, a prowadził Zdzisław Sobieraj, kierownik Działu Historii. Głównym gościem był Michał Lubina, były dyrektor rudzkiego muzeum, zarazem redaktor merytoryczny.

Książka oczekiwała na publikację aż 4 lata, ze względu na niedostatek środków finansowych z jakim borykało się i miasto i wydawca - muzeum. Wreszcie jednak się udało. Praca powinna szczególnie ucieszyć wszystkich realizatorów programu Roku Karola Goduli, jakim był rok 2008, zgodnie z uchwałą Rady Miasta.

Jednym ze znaczących przedsięwzięć stała się wówczas konferencja naukowa pod tytułem ”Karol Godula 1781 – 1848”, zorganizowana w muzeum w dniu 6 października 2008 roku, w cyklu: Ruda Śląska - Tradycja i teraźniejszość dla przyszłości.

Sesje tematyczne prowadzili Michał Lubina oraz profesorowie: Andrzej Klasik i Wojciech Świątkiewicz. Referaty wygłosiło wtedy 12 prelegentów. W książce znalazły się wystąpienia 10 z nich, gdyż dwóch nie dostarczyło materiałów do publikacji oraz dwa dodatkowe opracowania, powstałe przy innych okazjach w ramach obchodów Roku Karola Goduli.

Podczas prezentacji Michał Lubina podkreślił rolę Magdaleny Kubisty-Wróbel, Elżbiety Kinel i Ewy Wyszomirskiej-Czai w przygotowaniu książki. Naukową recenzję wydawniczą wydał dr hab. Dariusz Nawrot.

Swoimi refleksjami na temat Karoli Goduli oraz okoliczności powstawania tekstów dzielili się przybyli „godulolodzy”. Spośród autorów referatów zamieszczonych w opracowaniu obecni byli: Izabela Kaczmarzyk. Antoni Ratka, Tadeusz Bartoszek, Michał Lubina i niżej podpisany.

Zastanowiono się przy okazji, czy są dostrzegane, warte eksploracji nowe pola badawcze w obszarze spraw i tematów dotyczących Karola Goduli i czy istnieją dobre pomysły na dalszą promocję Rudy Śląskiej przez jego osobę, cechy i dokonania.

Z kronikarskiego obowiązku przytaczamy zawartość ksiązki, która przynosi nowy i znaczący zasób rzetelnej wiedzy o pionierze przemysłu cynkowego na Górnym Śląsku.

Michał Lubina: Wprowadzenie; Zdzisław Jedynak: Testament Karola Goduli i jego następstwa;
Arkadiusz Kuzio-Podrucki: Herb Schomberg-Godulla - heraldyczny spadek po Karolu Goduli; Jan Kopiec: Powtórny pogrzeb Karola Goduli w 1909 roku w Szombierkach; Piotr Greiner: Mapy sygnowane "Karol Godula"; Michał Mączka: Katalog map i planów zakładów przemysłowych Karola Goduli przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach; Przemysław Nadolski: Listy Karola Goduli w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach; Michał Lubina: List kondolencyjny Karola Goduli do hrabiego Karola Wolfganga von Ballestrem; Tadeusz Bartoszek: Dom Karola Goduli i jego otoczenie po II wojnie światowej; Izabela Kaczmarzyk: Karol Godula jako bohater artystycznej wyobraźni; Krystian Gałuszka: Karol Godula jako wyzwanie literackie (odautorski komentarz do powieści Księga Raziela); Antoni Ratka: Wokół miejsca urodzenia Karola Goduli; Barbara i Adam Podgórscy: Epitafia Godulowe.

Na okładce ksiązki znalazł się portret Karola Goduli namalowany z wyobraźni przez Piotra Pilawę, znajdujący się w zbiorach Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto