Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11174 miejsce

Ruda Śląska: Kodem DNA w złomiarza

Współautorzy: Barbara Podgórska

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej rozpoczęło skuteczną walkę ze złodziejami żeliwnych pokryw nastudziennych. Znakuje je kodem DNA.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKod ten, aczkolwiek niewiele ma wspólnego z biologicznym kwasem DNA, pod pewnym względem go przypomina. Tam niepowtarzalna osobniczo sekwencja nukleotydów, tu niepowtarzalny, indywidualny układ kodów alfanumerycznych. Obie struktury, dla laików nierozpoznawalne, identyfikują jednoznacznie swoich „właścicieli”.

Po program DNA postanowiło sięgnąć rudzkie PWiK, w obliczu stale rosnących szkód, powodowanych przez złomiarzy. Corocznie straty z tego powodu sięgają w mieście około 50 tysięcy złotych. Tylko w roku 2012 – co zdradził Zbigniew Domżalski, dyrektor firmy – łupem złodziei padło 61 pokryw studzienek deszczowych, hydrantów, włazów kanalizacyjnych, o wartości 20 tysięcy złotych. Oprócz bezpośrednich strat bezmyślność i cynizm złomiarzy naraża na poważne niebezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych użytkowników dróg i chodników.

 / Fot. Adam K. PodgórskiW konferencji prasowej, zorganizowanej przez Małgorzatę Kowalczyk-Skrzypek, główną specjalistkę ds. wizerunku i komunikacji wewnętrznej wzięli udział przedstawiciele policji, straży miejskiej, dziennikarze i pracownicy PWiK.
 / Fot. Adam K. PodgórskiZ metodą znakowania mienia metodą DNA, jako elementem skutecznej ochrony przed kradzieżami i zniszczeniem zapoznała obecnych Agata Ratajczak, przedstawicielka poznańskiej firmy DNA Program Polska Sp. z o. o., do 20 lat stosującej znakowanie mienia, osób indywidualnych, instytucji oraz przedsiębiorstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, czy w Tesco też będą znakować

Komentarz został ukrytyrozwiń
unita
  • unita
  • 25.06.2012 19:49

Ludzie, emeryci w naszym kraju to najzamożniejszą grupa obywateli Polski. Klasuja się zaraz po posłach, celebrytach i lekarzach. Jak ich zamknąć to padnie Biedronka, Tesko i reszta tych złotych firm handlowych, które notabene są w znacznym stopniu odpowiedzialne z ten stan rzeczy. Wiadomo przecież, że jedno stanowisko pracy utworzone w supermarkecie. Likwiduje 7-8 stanowisk pracy w handlu w małych osiedlowych sklepach. Oraz w usługach. Wniosek jest taki, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowoczesna technologia w walce z biedą, która czeka większość przyszłych emerytów ( link ). Biedę wytworzyło państwo; ale okazuje się, że woli przeznaczyć pieniądze na zupełnie inne cele, niż walka z ubóstwem. Czy nie lepiej zamknąć wszystkich bezdomnych od razu do więzień? A może zamykać tam wszystkich, którzy uzyskają status, pożal się Boże, emeryta ...
A może zatrudnić wszystkich "nurków" do znaczenia studzienek kanalizacyjnych? Czyż nie byłoby to zdecydowanie tańsze i sprawiedliwsze rozwiązanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cała organizacja prywatnych skupów złomu jest zła. Niemniej nie ma co tłumaczyć ludzi biedą czy innymi, bo jest mnóstwo możliwości zbierania legalnie złomu bez stwarzania ryzyka dla ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
  • Magda
  • 24.06.2012 14:48

Złomiarze to miedzy innymi ludzie bezdomni. Z wyboru lub nie. Nie powinni wykradać pokryw na studziennych. A jeśli już to wina tych ,którzy od nich skupują te płyty. Zgodzicie się ze mną Państwo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Kowalewski
  • Stanisław Kowalewski
  • 24.06.2012 14:37

Na dzień dzisiejszy jest jedyny sposób na tych :złodziei, złomiarzy .Należy powymieniać te pokrywy na betonowe i dać im uczciwa prace .Zmusić ich do uczciwej pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Kowalewski
  • Stanisław Kowalewski
  • 24.06.2012 14:35

Panie Grzegorzu , dobry pomysł ale nie skuteczny.Pokruszy taka pokrywę i w małych kawałkach z innym złomem wymiesza .Będzie praktycznie nie do wyłapania .Należy stworzyć dla ludzi prace to nie będą się kusili na te parę groszy za złom.
Nawet jak złapiesz takiego złomiarza, złodzieja , to i tak jesteś bezsilny-MAŁA SZKODLIWOŚĆ .A próbuj mu wymierzyć swoja sprawiedliwość , to polski sad cię dopiero skarze na grzywnę .On , złomiarz jest bezkarny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata
  • Małgorzata
  • 24.06.2012 13:45

Sama poniosłam ogromne straty z powodu złomiarzy, którzy nigdy nie zostali znalezieni, tym bardziej moje moje mienie. Złomiarze to prawdziwa plaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.