Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3956 miejsce

Ruda Śląska. Kto pomoże Łukaszowi?

Współautorzy: Barbara Podgórska

Łukasz był gościem na tegorocznej gali Anioły Wolontariatu w Rudzie Śląskiej. Od niedawna jest wolontariuszem. Przybył na wózku inwalidzkim, choć nawet to jest dla niego trudne.

 / Fot. Adam K. PodgórskiZ apelem o pomoc dla Łukasza zwróciła się Joanna Golicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Przystanek, znanego z cennych inicjatyw wolontariackich. Przyjęło ono za punkt honoru pomoc Łukaszowi. Niestety, dotąd ta misja nie miała pozytywnego końca.

Sam Łukasz też rozesłał wiadomości drogą mailową do praktycznie wszystkich rudzkich stowarzyszeń. Niestety, też bez większego rezultatu. Zainteresowały się dwie czy trzy osoby, ale na wstępnych deklaracjach się skończyło.  / Fot. Archiwum Łukasz jest w trakcie diagnostyki rzadkiego i dziwnego schorzenia. W mieszkaniu porusza się samodzielnie, na zewnątrz tylko na wózku.

Poszukuje osoby do pomocy w wychodzeniu od czasu do czasu na spacer, osoby do pchania wózka - mieszka bowiem w bloku, na drugim piętrze. Budynek nie ma windy.

 / Fot. Adam K. Podgorski- Potrafię z nich zejść samodzielnie, a w zniesieniu wózka pomóc może któryś z sąsiadów - mówi Łukasz. - Problem stanowi dla mnie poruszanie się samodzielnie na wózku na dłuższych dystansach, dlatego liczę na pomoc wolontariusza. Z mojej strony zapewniam sporą elastyczność. Wszystko uzależnione jest chociażby od pogody. Latem idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość spędzenia od czasu do czasu całego dnia poza domem. Natomiast w przypadku dnia pochmurnego lub deszczowego siłą rzeczy czas ten uległby skróceniu. Jednym słowem wszystko jest tutaj sztuką dogadania się - z mojej strony mogą to być zarówno godziny poranne, jak też i te popołudniowe oraz wieczorne. Podjechać czasami muszę także do jakiegoś urzędu w Rudzie Śląskiej lub lekarza (Ruda Śląska, Chorzów lub Katowice). Mile widziana byłaby także i pomoc w tym zakresie. Chociaż tutaj sprawę staram się załatwiać sam, poprzez znajomych itp. Niestety ci nie zawsze mają czas, gdyż pracują. Moi rodzice także.

Łukasz nie posiada samodzielnych źródeł utrzymania. Jest jednak żywo zainteresowany prowadzeniem profili facebook’owych zarówno dla firm, jak i instytucji oraz dla zespołów muzycznych. Obecnie założył profil dla Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciól Drzew OPP, w którym został wolontariuszem (link). W 2008 roku skończył historię na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonuje się starożytną Wielką Brytanią, epoką starożytną wraz jej kultami i religiami, mundurologią epoki napoleońskiej, wojną secesyjną oraz obydwiema wojnami światowymi i militariami.

Z jego sytuacją można się zapoznać tutaj.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.