Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24171 miejsce

Ruda Śląska: Kultura jest ważna!

Rozpoczęła się publiczna debata o kulturze w Rudzie Śląskiej. 15 czerwca w wireckim Pulsarze odbyła się pierwsza sesja rudzkiego Forum Kultury.

 / Fot. FIKDo końca czerwca, w sześciu dzielnicach miasta, stowarzyszenie Forum Inicjatyw Kulturalnych z partnerami przyprowadzi warsztaty dotyczące sześciu obszarów rudzkiej kultury: twórców, finansowania kultury, nowej kultury, edukacji kulturalnej, wydawnictw i promocji oraz amatorskiego ruch artystycznego.

 / Fot. Adam K. PodgórskiDo "Pulsara" przybyło blisko 40 twórców różnych branż: plastyków, literatów, estradowców, animatorów życia artystycznego, dziennikarzy. Były postacie znaczące na scenie kulturalnej miasta, jak Marian Makula (Teatr Górnośląski), Grzegorz Poloczek (Kabaret RAK), Teresa Jonas (Moklandia), Justyna Czaja (Rudzki Związek Chórów i Orkiestr) Monika Czoik, Krystian Gałuszka, Bronisław Wątroba, Zenon Wojtkowiak, Lech Śmiechowicz, Mirosław Krause i ludzie (niech mi wybaczą pominięcie nazwisk) dopiero rozpoczynające własną przygodę z kulturą, jako twórcy i jako obywatele kultury.

 / Fot. Adam K. PodgórskiZ samorządowców dopisała jedynie (o signum temporis!) Cecylia Gładysz, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta. Zabrakło w ogóle polityków (też istotny symptom!).

 / Fot. Adam K. PodgórskiSpotkanie otworzył Jerzy Szczerbiński, prezes FIK, a moderował Tomasz Ignalski, dyrektor MDK „Batory” w Chorzowie, czyli osoba bezstronna, emocjonalnie niezaangażowana w rudzkie sprawy, dzięki czemu dyskusje zmierzały ku bardziej „globalnemu” ujmowaniu problemów.

 / Fot. akpW grupach roboczych zajmowano się kwestiami: Do czego miastu potrzebni są twórcy? Czy tylko i wyłącznie do promocji miasta? W jaki sposób miasto może pomoc twórcom? Czy tylko „rozdając” im pieniądze, czy tworząc społeczny klimat sprzyjający twórczości i jej odbiorowi, prezentacji i upowszechnianiu w przestrzeni polis?. Czy twórcy w ogóle potrzebują mecenatu miasta, czy nie powinni się bez niego obejść?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

rt
  • rt
  • 22.06.2012 06:50

@iskierka
Z Twojej wypowiedzi jasno wynika że nie znasz wcale Bronisława Wątroby.
Uwierz, naprawdę lepiej by było dla wszystkich, żeby on i jemu podobni byli trzymani z dala od kultury w Rudzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iskierka
  • Iskierka
  • 17.06.2012 19:59

Sadzę Panowie (Olej i Leszek) iż przemawia za wami czysta zazdrość i zawiść. Proszę coś zrobić dla naszego miasta w dziedzinie kultury, a my "mieszkańcy Rudy" to zweryfikujemy oraz ocenimy!!
Najłatwiej jest wyśmiewać się i krytykować innych, samemu nic nie robiąc. Współczuję waszego podejścia!!
Osobiście znam z wymienionego w art grona wiele osób i uważam iż robią dużo dobrego dla kultury w Naszym Mieście i należy im się za to jak najwięcej pochwał!! Osobiście życzę im aby nadal robili "swoje" najlepiej jak potrafią i aby nie przejmowali się takimi "pustymi krzykaczami" jak wy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek
  • Leszek
  • 16.06.2012 18:24

Normalnych w tym gronie to idzie policzyć na palcach jednej reki, a nawet oni nic nie wnoszą w tą niby "kulturę" w Rudzie....

Komentarz został ukrytyrozwiń
olej
  • olej
  • 16.06.2012 14:20

Wątroba i kultura :) :) :) :) Trzymajcie mnie!
Ten to się wryje wszędzie dla swojej reklamy, a zachowania godne niewychowanego dziecka.
Czy nie ma w Rudzie jakiś normalnych ludzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.