Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9802 miejsce

Ruda Śląska: Laureaci Zielonej Róży

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej wręczono nagrody w 14 edycji Konkursu Recytatorskiego Dzieci i Młodzieży "O Laur Zielonej Róży".

 / Fot. Adam K. PodgórskiKonkurs, którego pomysłodawcą jest Jerzy Mazurek, znany rudzki literat, polonista, poeta, nauczyciel i wieloletni wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, jest wydarzeniem niebywałym wręcz w skali kraju. Jest on wzbogacony o formułę Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Liczba uczestników w jednym mieście to 124 osoby, na zgłoszonych 130 i reprezentujących, aż 27 placówek szkolnych od podstawówek, przez gimnazja do liceów, mówi sama za siebie. Także trzynastoletnia tradycja przynosi wymierne korzyści artystyczne i edukacyjne.

Organizatorami tegorocznego turnieju „Zielonej Róży" były: Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka i Urząd miasta Ruda Śląska. Komisja konkursowa w składzie: Danuta Pacan, Adam Janicki i Jerzy Mazurek przez długie dwa dni wysłuchiwała recytacji i ślęczała nad sprawiedliwym werdyktem.

- Tutaj wszyscy są wygrani, bo kto ma kontakt z książką, operuje pięknym słowem, dzieli się nim z innymi, jest dobry, jest odrobinę lepszy w doskonaleniu siebie – podkreśla Jerzy Mazurek. – Zielona Róża, będąca metaforą poezji, zaczerpnięta z wiersza Tadeusza Różewicza, stała się symbolem talentu laureatów, symbolem wrażliwości na dobre, piękne słowo!

 / Fot. Adam K. PodgórskiJako pierwszy odebrał „Zieloną Różę” Jan Wyżgoł, ceniony animator kultury, poeta, gawędziarz i wędrowiec, radny, corocznie od dziewięciu lat fundujący owe wyjątkowe laury. Każdego roku róże są inne. Były robione różnymi technikami i pochodziły z różnych stron Polski. Tegoroczne przywędrowały od kwiaciarek krakowskich. Jakby przesłanie od Mistrza Adama!

 / Fot. Adam K. PodgórskiWręczenia Zielnych Róż, dyplomów i nagród książkowych dokonali: Barbara Nowak, Izabela Pawłowska i Andrzej Trzciński. W kategorii I, obejmującej uczniów klas od I do III ze szkół podstawowych, pierwsza nagroda przypadła Aleksandrze Szmira (lat 7; opiekunka Alina Sroka) ze SP 24. W kategorii II, uczniów klas od IV do VI, triumfował Maciej Cmok (lat 10; opiekunka Iwona Prokop) ze SP 15. W kategorii III, obejmującej młodzież gimnazjalną,  / Fot. Adam K. Podgórskinajwyższe trofeum przypadło Paulinie Szajbel (16 lat; opiekunka Jolanta Pączkowska) z Gimnazjum nr 7, a w kategorii IV, uczniów liceów – Jakub Kuzynin (lat 16; opiekunka Anna Morajko) z ZSO nr 2.

Nominacje do reprezentowania miasta w Małym OKR otrzymali: Natalia Wilczek (lat 8, opiekunka Anna Wujda) ze SP nr 20 oraz Piotr Rajnisz (lat 10; opiekunka Iwona Prokop) ze Szkoły Podstawowej nr 15.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla organizatorów, uczestników a dla autorów gwiazdki za promocję miasta. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla wszystkich. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.