Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23466 miejsce

Ruda Śląska: Magiczny Śląsk Jarosława Kassnera

12 marca 2015 r. w „Galerii 6” bykowińskiego Gimnazjum nr 6 odbył się wernisaż wystawy obrazów śląskiego malarza intuicyjnego, Jarosława Kassnera

 / Fot. Anna JachEkspozycja nosi tytuł „Ślōnskie imaginacyje”. Uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele oraz przybyli goście zobaczyli ponad dwadzieścia obrazów, na których Górny Śląsk nabywa nowego, mistycznego wymiaru. Ślązaczka w odświętnym stroju i purpurce zjeżdża z gelyndra, bo zarozki bydzie loło, a przeca pranie trza semnonć. Obok skupiona Ana z Barbki (Barbka - zwyczajowa nazwa świętochłowickiej ulicy 1 Maja) siedzi przed domem i czyto ksionżka. Zaokrąglony gzyms okna nad głową zaczytanej kobiety wydaje się być aureolą, dugo modro kiecka i skupiona twarz jeszcze potęgują wrażenie świętości.
 / Fot. Anna Jach
Nie tylko święte i nie tylko przy niedzieli można ujrzeć na obrazach Jarosława Kassnera. Także piękną, półnagą Batszebę, wychodzącą z wanny. Zaś za oknem łazienki, która, nie wiedzieć czemu, znajduje się w zabudowaniach Elektrociepłowni Szombierki, na linie rozpiętej pomiędzy budynkami przechadza się Dawid, ukradkiem podglądający piękno wybranki.
 / Fot. Anna Jach
Kobiety są głównymi obiektami zainteresowań twórczych artysty.
 / Fot. Anna Jach
Jednak równie często „bohaterem” obrazu jest detal architektoniczny, budynek, a nawet fragment miasta. Na obrazie „Gnomon”, zwiedzający podziwiali skrzyżowanie na Frynie, jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego? Bo prowadzi nie w cztery, ale w pięć stron świata. Piątą stronę malarz zarezerwował dla aniołów, utopców i innych bohaterów z folkloru oraz historii regionu, ale też dla wszystkich, kerzy przajom Ślónskowi, widzą go pięknym, kolorowym i magicznym, i czują jego niesamowite przyciąganie.
 / Fot. Anna Jach
Gorąco polecam wystawę miłośnikom malarstwa i naszego regionu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe i nietuzinkowe malarstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.