Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Marzanka spalona, wiosna sprowadzona

Współautorzy: Barbara Podgórska

Barwny, gwarny, roześmiany korowód dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 45 w Bykowinie, podążył dziś na tzw. Alejki, gdzie definitywnie pożegnano się z Marzanką i zimą.

 / Fot. Adam K. PodgórskiDzieciaki przygotowywały się długo do dorocznego obyczaju. Razem z rodzicami wykonywały mniejsze i większe kukły Marzanny, które pokazano na zaimprowizowanej wystawie.

W pierwszym dniu wiosny, największą i najbardziej kolorową Marzankę poniosły na patyku na spalenie. Niosły ją na przemian wszystkie grupy starszaków, średniaków i maluchów: Misiaki, Pszczółki, Biedronki, Smerfy, Żabki i Motylki.

W ceremonii podpalania asystowała kundelka Nutka, odkupiwszy swoją wścibskość przypalonymi wąsami na pyszczku. Dzieci piosenkami pożegnały płonącą Marzankę, obrzuciły ją śnieżkami z resztek śniegu i gromki okrzykami obwieściły triumf wiosny.

Po Marzance pozostała jedynie smutna i czarna kupka zgliszczy. A wiosnę naprawdę było widać i czuć w powietrzu. W południe ostatnie płachty śniegu zniknęły.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tradycja w narodzie nie zaginie.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tradycji musi stać się zadość i Marzannka spalona !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedszkolacy mają dobre serce. Zabili ją raz, oszczędzili topienia,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.