Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Mikołaj w 4 odsłonach

Współautorzy: Barbara Podgórska

W dzień świętego Mikołaja, w cieniu dawnego szybu kopalnianego "Mikołaj", odbyła się konferencja poświęcona 100. rocznicy powstania elektrowni "Mikołaj". Przybył wnuk założyciela, hrabia Mikołaj von Ballestrem.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski Pomysłodawcami i inicjatorami spotkania byli: Antoni Pielok (prezes zarządu) oraz Jerzy Warmuziński (wiceprezes zarządu), ze strony Zespołu Ciepłowni Przemysłowych "Carbo - Energia" sp. z o.o.; Paweł Błażyca (prezes zarządu), ze strony Ślaskiego Parku Przemyslowo-Techologiczego oraz Marek Wituła (prezes zarządu), ze strony Carbomech Sp. z o.o.
Konferencja nosiła dość intrygujący i przewrotny tytuł: "100 lat Mikołaja jako kreatora innowacyjności". Była pomostem między światłą przeszłością, a wyzwaniami współczesnego biznesu. Bo właśnie, kiedy przed wiekiem powstawała elektrownia Mikołaj", wchodząca wtedy w skład kompleksu Franz Graf Grube, stanowiła dowód innowacyjnego myślenia. Była najnowocześniejszą wytwórnią elektryczności na całym Śląsku. Pozostała taką przez dziesięciolecia, rozwijając się i modernizując.
 / Fot. Wiadomości24
Generalnie prąd płynący z urządzeń Mikołaja poruszał maszyny kopalniane i zasilał koksownię. Dziś dawne maszyny i niektóre detale architektoniczne stanowią eksponaty muzealne. Miejsce starych generatorów prądu zajęły nowoczesne wytwornice. Rozbudowano ciepłownię. Po kopalni, poza szybem „Mikołaj” i dwiema zrujnowanymi willami urzędniczymi, nie ma praktycznie śladu. Starą cechownię też zupełnie zmodernizowano, wykorzystując na centrum biurowo-konferencyjne... Nie ma koksowni Walenty. Istnieje tylko EC „Mikołaj”, świętująca wiek istnienia, rozwijająca się, i co zapowiedział Antoni Pielok, prezes Zarządu Zespołu Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia, kreująca nowoczesne wizje rozwoju przynajmniej do połowy wieku.

 / Fot. Adam K. PodgórskiŚląski Park Przemyslowo-Technologiczny w Rudzie Śląskiej jest jedną z 24. podobnych inicjatyw w kraju. Coraz dynamiczniej się rozwija. Znajdują tu siedziby firmy znane w wielkich osiągnięć, jak Rar2 Laboratorium Architektury, gdzie zaprojektowano Centrum Nauki Kopernik, Carbomech z kapitałem niemieckim, projektujący i produkujący nowoczesne urządzenia do eksploatacji górniczej, "Ayessa" o kapitale hiszpańskim, budującą warszawski odcinek drogi S7 i wiele innych.

Przed kilkoma tygodniami Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny otrzymał statuetkę Hanysa przyznaną za nowatorskie podejście do działalności gospodarczej. Niedawno też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęła park benchmarkingiem.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNicolaus von Ballestrem, potomek rodu wielce zasłużonego dla Śląska, a dla Rudy szczególnie, z przyjemnością odebrał upominki: akwafortę i obraz olejny przedstawiający dawne obiekty elektrowni „Mikołaj”.

Konferencji towarzyszyła galeria 12 prac inspirowanych dawnym przemysłem, z cyklu Carbo-Kosmos, znanego rudzkiego malarza Kornela Wilczka. Wszyscy uczestnicy otrzymali mikołajowe prezenty - niespodzianki w skarpetach, ufundowane przez organizatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tomasz Szefer
  • Tomasz Szefer
  • 09.12.2010 13:18

Widzę, że w komentarzach urywa końcówkę nazwy maila i automatycznie wpisuje się słowo - odnośnik "link"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Szefer
  • Tomasz Szefer
  • 09.12.2010 13:14

Dla pełnej jasności Państwa adres mailowy pobrany został z dolnej zakładki kontakt i brzmiał redakcja@link

dziekuję

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Szefer
  • Tomasz Szefer
  • 09.12.2010 13:06

Panie Redaktorze
Proszę czytać uważniej komentarze. Nigdzie w zamieszczonej treści komentarza ani też w jego tytule nie ma pojecia PROTEST. Prośbę o dokonanie korekty wysłaliśmy na adres mailowy: redakcja@link w dniu 8 grudzień 2010 r. o godz. 13.50 i podkreślam nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Proszę zatem nie pisać o nieludzkim podejściu do tematu. Link o którym Pan wspomina nie wysyłał Pan na adres naszej Spółki lecz do Śląskiego Parku. Z szacunku dla Pana osoby myślę, że mija sie z celem dalsze polemizowanie i zgłębianie całości skoro tekst został już poprawiony i jest on w zgodzie z rzeczywistoscią.

W imieniu członków Zarządu i swoim dziekuję za wprowadzenie zmian i życzę wszystkiego dobrego

Tomasz Szefer

PS
W przyszłości proszę nie odmieniać mojego nazwiska

Komentarz został ukrytyrozwiń

W odpowiedzi Panu Tomaszowi Szeferowi. Szanowny Panie! zamiast wypisywac protesty mógl Pan zwyczajnie po ludzku napisać do mnie. Niezwlocznie po ukazaniu się materialu na stronie W24, przeslałem Państwu link. Nie odpowiedzieliście Państwo ani slowem. Rozumiem, co tak jakis gryzipórek! Dla mnie żadnym problemem jest dokonanie zmiany. Co do prezentu: istotnie na "skarpecie" jest jest informacja o "Mikołajach" czyli wszytskich trzech firmach. Przepraszam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Szefer
  • Tomasz Szefer
  • 09.12.2010 10:33

Szanowna Redakcjo.
Część podanych powyżej informacji znacznie odbiega od rzeczywistości i jest nieprawdziwa !
Pismem do Państwa z 8 grudnia 2010 r. (mail) wnosiliśmy o sprostowanie wprowadzającej w błąd treści powyższego artykułu. Nie otrzymaliśmy dotąd żadnej odpowiedzi. Ku pełnej jasności przypominamy że Organizatorami przedmiotowej konferencji były mające swoje siedziby na terenie Śląskiego Parku trzy nastepujace Spółki:
- Zespół Ciepłowni Przemysłowych "Carbo - Energia" sp. z o.o.,
- Śląski Park Przemysłowo - Technologiczny sp. z o.o.,
- Carbomech Sp. z o.o.
Pomysłodawcami i inicjatorami zorganizowania takiego spotkania byyły poniżej przywołane osoby:
Ze strony:
- Zespołu Ciepłowni Przemysłowych "Carbo - Energia" sp. z o.o.: Antoni Pielok (Prezes Zarządu) oraz Jerzy Warmuziński (Wiceprezes Zarządu)
- Śląskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego sp. z o.o.: Paweł Błażyca (Prezes Zarządu) ,
- Carbomech Sp. z o.o.: Marek Wituła (Prezes Zarządu).
Ostatnia uwagą jest fakt, iż mikołajkowy prezent który otrzymali uczestnicy konferencji ufundowany został również przez wszystkich Organizatorów, a nie tylko przez Spółkę "Carbo - Energia".

Z upoważnienia Zarządu Zespołu Ciepłowni Przemysłowych "Carbo - Energia" sp. z o.o.

Tomasz Szefer
spec. d/s organiz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to wydarzenie pozytywnie wpływa na ten region.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.