Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11289 miejsce

Ruda Śląska. Mikołajki po romsku

W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej odbyły się dzisiaj integracyjne "mikołajki" dla romskich i śląskich dzieci.

 / Fot. Adam K. PodgórskiImprezę zorganizowano w remach projektu współfinansowanego z dotacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 1.3.1, w którym na partnerskich warunkach uczestniczą Stowarzyszenie Godność i Praca, Klub Integracji Społecznej z Wojkowic oraz rudzkie Stowarzyszenie Romów Gandi.

- Projekt, który wspólnie napisaliśmy, zakłada aktywizowania Romów i przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy - wyjaśnia Danuta Malejewska, prezeska Stowarzyszenia Godność i Praca. - Dzięki projektowi 10 Romów zdobędzie uprawnienia kierowcy zawodowego, a 10 Romek - uprawnienia do świadczenia usług w charakterze opiekunek ludzi starszych i chorych.

Programem są objęte także dzieci romskie i dzieci śląskie z ubogich rodzin. Dwadzieścioro dzieciaków wyjedzie w lutym na zimowisko do Istebnej.

 / Fot. Adam K. PodgórskiIzolda Kwiek, lokalna animatorka społeczności romskiej w Rudzie Śląskiej jest niezwykle zadowolona z udziału pobratymców w projekcie. Sumiennie uczęszczają na zajęcia, na spotkania z psychologiem społecznym, na warsztaty z doradcą zawodowym oraz na kursy języka polskiego dla dorosłych i dla dzieci. Bo chociaż każdy z Romów włada swobodnie polskim, to jednak z czytaniem, czy pisaniem nie idzie im łatwo. Podobnie zresztą jak z językiem narodowym, romskim.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiGłówną atrakcją przedświątecznej imprezy był spontaniczny, żywiołowy występ Zespołu "Mały Tabor", prowadzonego przez Izoldę oraz kilka lirycznych, zaśpiewanych przez nią piosenek. Następnie wszystkie dzieciaki dostały mikołajkowe paczki z łakociami. Prezenty, paczki żywnościowe, odebrali również dorośli uczestnicy projektu. / Fot. Adam K. Podgórski

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za temat. Panie Adamie duży + i ukłony dla Pana i żonki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.