Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Na szkle malowane

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej otwarto wystawę „Na szkle malowane”. Wystawiono eksponaty ze zbiorów własnych muzeum. Ekspozycja potrwa do 20 marca 2015 roku.

 / Fot. Adam K. Podgórski
 / Fot. Muzeum Ruda
Wystawę przygotowała Ewelina Pieczka. Według niej, malarstwo na szkle stanowi rzadką i trudną dziedzinę sztuki, wymagającą specyficznych umiejętności od twórców.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Na wystawie zaprezentowano obrazy autorstwa kilku autorów:
Maria Jaworska – artystka z Gliwic, z zawodu nauczycielka. Tworzy obrazy na szkle, malowane farbami olejnymi, przedstawiające scenki rodzajowe, z udziałem ludności śląskiej w strojach regionalnych, bawiących się i tańczących. Obrazy bogato zdobione dekoracyjnymi kwiatami, malowanymi na brzegach obrazów. Jej twórczość mocno nawiązuje do tradycyjnego malarstwa ludowego.
Marek Idziaszek – malarz z Rudy Śląskiej, tworzy obrazy na szkle już od ponad 25 lat. Przedstawia głównie śląskie pejzaże oraz różne sytuacje i anegdoty z udziałem ludzi, których mija na co dzień.
Romuald Nowak –pochodził z Rudy Śląskiej, górnik, po przejściu na emeryturę zajął się malarstwem na płótnie oraz na szkle. Przedstawiał scenki znane z życia codziennego, a także postaci świętych, zwłaszcza św. Barbary.
Andrzej Karpiński – artysta z Zabrza, malujący od wielu lat, bierze udział w licznych konkursach plastycznych, również w „Rudzkiej Jesieni”, w której jest częstym laureatem. Maluje obrazy na płótnie i szkle, przedstawiające scenki rodzajowe umiejscowione w typowych śląskich sceneriach: przed familokiem, na placu, czy w ajnfartach.
 / Fot. Adam K. Podgórski
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.