Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12701 miejsce

Ruda Śląska: Noc Muzeów w Wieży Wodnej

W Rudzie Śląskiej tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się o godzinie 17 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka. Dwie godziny później otwarto Muzeum PRL-u i Wieżę Wodną.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWieża Wodna jest wyjątkową atrakcją, porównywalną z tą, jaką przed rokiem podczas Industriady stanowił Wielki Piec Huty Pokój, udostępniony okazjonalnie do zwiedzania. Szczęśliwców było wtedy, jeśli mnie pamięć nie myli, zaledwie sześćdziesięciu.

Ze zwiedzaniem Wieży Wodnej jest inaczej. Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby wchodzących, a tych nie brakuje od samego momentu otwarcia podwoi.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNic dziwnego, to pierwsza taka okazja w ciągu 105-letniej historii tego niebywałego obiektu. Mimo że jest zabytkiem, nadal pełni role przepompowni wody dla największego bloku w Nowym Bytomiu, tzw. Żylety, zamieszkałego przez kilkaset rodzin.

Wieża stojąca w centrum administracyjno-handlowym Rudy Śląskiej, u zbiegu ulic Pokoju i Chorzowskiej, jest najbardziej charakterystycznym i najbardziej widocznym budynkiem w mieście. Mierzy 27 metrów wysokości i 13 metrów średnicy. To nieliczna z grona sponad 100 wież na Górnym Śląsku, której udało się przetrwać bez szwanku ponad wiek.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNiegdyś na obszarze obecnej Rudy Śląskiej funkcjonowało 8 wież ciśnień, różnej wielkości i przeznaczenia, dziś zostały zaledwie 4. W Nowym Bytomiu, Chebziu i w byłej kopalni „Nowy Wirek” - w dość dobrym stanie technicznym, w Kochłowicach przy zabytkowym dworcu kolejowym - niestety w
ruinie, której być może nie da się ocalić.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWieża Wodna na Górnym Nowym Bytomiu interesująca architektonicznie posiada magiczny klimat. W niej Krystian Gałuszka, znany rudzki i śląski literat umieścił część akcji powieści „Wieczerza mistrzów”. Obecnie budowla stanowiąca własność Przedsiębiorstwa Wodociągów i kanalizacji czeka na nowego właściciela lub najemcę.

 / Fot. Adam K. PodgórskiZwiedzanie wieży ułatwiają mieszkańcom pracownicy PWiK. Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek i Izabela Makles udzielają informacji, rozdają specjalnie wydrukowane ulotki i broszury, częstują firmowymi „krówkami” i wodą mineralną. W oczekiwaniu na kaski ochronne goście oglądają ekspozycje archiwalnych dokumentów i zdjęć oraz fragmenty urządzeń wodociągowych, w tym drewnianą rurę.


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.