Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18458 miejsce

Ruda Śląska: O nazwach Chebzia

Nakładem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew OPP ukazała się kolejna publikacja z zamierzonego cyklu: Historyczne nazewnictwo dzielnic Rudy Śląskiej. Nosi tytuł: Pochodzenie, warianty i etymologia nazw Chebzia.

 / Fot. Sebastian Brudys
Podobnie, jak poprzednie opracowania, dotyczące nazw najpierw Orzegowa, a następnie Goduli, nie jest ona kolejną rozprawką historyczną. Stanowi natomiast próbę ukazania pochodzenia i przemian nazwy, niegdyś samodzielnej miejscowości, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. Tym sposobem mała trylogia wyczerpuje tematykę ojkonimiczno – toponimiczna odnosząca się do historycznie pojmowanych dóbr rycerskich Orzegów.

Autorami są Barbara i Adam Podgórscy, twórcy między innymi unikatowego leksykonu: Nazwy miejscowe i terenowe w Rudzie Śląskiej. Książka dedykowana jest nauczycielom, pracownikom, uczniom i absolwentom Zespołu Szkół Nr 1 w Rudzie Śląskiej Chebziu, w 120. rocznicę założenia pierwszej chebziańskiej szkoły.

Na okładce stworzonej przez Sebastiana Brudysa, także redaktora i korektora całości, zamieszczono propozycję znaku (herby) dzielnicy autorstwa Marka W. Judyckiego, natomiast wewnątrz znajdujemy blisko pół setki starych fotografii i zdjęć, dotąd albo wcale niepublikowanych, albo publikowanych sporadycznie. Gros z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, część ze zbiorów własnych autorów, Jakuba Rotera, Krystiana Gałuszki.

Autorzy przyznają, że praca nad publikacją, na etapie zamiarów, wydawała się im bardzo prosta. Okazała się jednak żmudną i trudną, zarówno w warstwie etymologicznej, jak i geograficznej. W niewielkim obszarowo Chebziu skondensowały się złożone procesy przemysłowe, osadnicze i komunikacyjne, a poszczególne części jego obecnego terytorium wchodziły w przeszłości w skład Bytomskiego Czarnego Lasu, Orzegowa, Friedenshütte (następnie Nowego Bytomia), Rudy (Ruda Anteil), Orzegowa, Goduli. Istniały tu liczne zakłady przemysłowe i kolonie robotnicze: König David, Morgenroth, Gutehoffnung, Paulus Grube, które „wędrując” przestrzenie – dla przykładu pierwotna kopalnia Paweł, z obecnego terenu Orzegowa i okolic szybów Zofia i Schlegel, przeniosła się w bezpośrednie pobliże dworca Morgenroth – tworzyły tkankę mieszkalną miejscowości i określały jej nazwy. Zwłaszcza procesy osadnicze na obszarze Chebzia przebiegały w sposób zawikłany.

Publiczna prezentacja publikacji odbędzie się niebawem pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

W przyszłym roku powinny ukazać się kolejne tomiki, poświęcone nazwom umownie określanych dzielnic miasta oraz nazwie całego miasta. Cały cykl będzie liczył około 15 części.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.