Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20623 miejsce

Ruda Śląska: O rudzkim stroju ludowym na Ficinusie

Rudzki strój ludowy był tematem listopadowego spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”.

 / Fot. RTPD
O tym, w co dawniej ubierali się rudzianie, opowiedzieli: Anna Stempnik i Adam Podgórski, współautorzy (wraz z nieobecną Barbarą Podgórską) publikacji pt. Rudzki strój ludowy.
 / Fot. Roman Pawliszak
Prelekcja i prezentacja książki odbyła się wieczorem 27 listopada br. w salce parafialnej kościoła ewangelickiego pod wezwaniem Odkupiciela w Wirku.
 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Bronisław Wątroba
Spotkanie przygotowane przez Iwonę Małyskę otworzył Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Rudy Śląskiej.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Przed licznie przybyłymi uczestnikami wystąpił kwartet klarnecistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej. Te Deum oraz motywy disnejowskie zagrali: Oliwia Dyga, Julia Pasowska, Wiktoria Rzepka oraz Adrian Hanak.
 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Bronisław Wątroba
Autorzy opowiedzieli, które elementy rudzkiego stroju ludowego były odmienne od ogólnego wzorca, jaki na Śląsku stanowił strój rozbarski, inaczej zwany górzańskim. Anna Stempnik w tym celu wystąpiła w odzieniu odziedziczonym po babci i mamie. Natomiast jej córka, Krystyna przygotowała ciekawą prezentację multimedialną.
 / Fot. RTPD
Zaprezentowali także publikację o rudzkim stroju, wydaną nakładem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. Zawiera ona między innymi galerie unikatowych zdjęć ze zbiorów, muzeum rudzkiego i osób prywatnych. To plon mrówczej pracy redaktorskiej i składu w wykonaniu Sebastiana Brudysa.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Głos zabrała również Ewelina Pieczka, kustosz Działu Etnografii Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, która wniosła istotny wkład w powstanie książki. Także przybyli goście podzielili się swoimi wspomnieniami refleksjami na temat stroju śląskiego.
 / Fot. Bronisław Wątroba
- Sporządziliśmy publikację niewielką, ale na swój sposób unikatową i szczególną, poświęconą bowiem śląskiemu strojowi ludowemu z obszaru Rudy w dzisiejszej Rudzie Śląskiej – mówił Adam Podgórski. - Staraliśmy się zawrzeć w książce garść spostrzeżeń, które być może skłonią kiedyś specjalistów do głębszych studiów nad problematyką, którą zarysowaliśmy. Naszym zamierzeniem jest to, aby stroje ludowe jak najdłużej i najpełniej przetrwały w sferze wskrzeszanych obyczajów i świąt, w naszej świadomości i w emocjach, które – kto wie – mogą stać się podglebiem współczesnego, zindywidualizowanego stroju odświętnego mieszkańców naszego miasta.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez rudzki oddział Polskiego Związku Filatelistycznego pt. „Rudzkie kościoły w filatelistyce”, autorstwa Romana Pawliszka. Jej ekspozycję w przedsionku kościoła przygotował Bronisława Wątroba.

 / Fot. Bronisław Wątroba / Fot. Bronisław Wątroba

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.