Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22346 miejsce

Ruda Śląska: O śląskim stroju ludowym z Rudy

Kolejną publikację poświęconą rudzkiemu strojowi ludowemu zaprezentowano publicznie w Galerii Krekot MBP w Rudzie Śląskiej.

 / Fot. RTPD
Książka nosi tytuł Śląski strój ludowy z Rudy i jest zmienioną, kolorową wersją poprzedniej, pt. Rudzki strój ludowy. Autorami obu publikacji są: Anna Stempnik oraz Barbara i Adam Podgórscy.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Było to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane przez RTPD, zmierzające do ocalenia, prezentacji i popularyzacji tradycji kulturowych dawnych miejscowości, wchodzących w skład obecnego miasta Rudy Śląskiej.
Poprzednie książka spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców i była dwukrotnie prezentowana publicznie: w Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Wirku, w ramach spotkań z cyklu „Twórcze piątki na Ficinusie” oraz w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Nie byliśmy jednak do końca usatysfakcjonowani, gdyż czarno-biała wersja publikacji nie pozwalała na ukazanie całej bogatej i barwnej struktury dawnego, ludowego, rudzkiego stroju kobiecego - mówią autorzy. - Stąd pokusa, aby wydać opracowanie także z warstwą fotografii kolorowych. Pomysł powiódł się dzięki wsparciu i współfinansowaniu niniejszego wydawnictwa ze strony władz Rudy Śląskiej, w postaci przyznania małego grantu na wsparcie realizacji zadania publicznego. Ponieważ obie wersje opracowania, poprzednia i obecna, różnią się zasadniczo kolorystycznie, zdecydowaliśmy się na odmienny tytuł, celem ich odróżnienia.

 / Fot. Bronisław Wątroba

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla autorów !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.