Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska obchodzi 50-lecie istnienia

Redakcja
Urodzinowa wiązanka
Urodzinowa wiązanka Zespól prasowy UM
Ruda Śląska to miasto niezwykle, jednocześnie stare i młode, obrosłe tradycją, a zarazem nowoczesne – powiedział Jarosław Kania. -Jesteśmy częścią jego historii i nam przypadł zaszczyt obchodzenia pięćdziesięciolecia.

Takiej fety w Rudzie Śląskiej dawno nie było! A tak wielkiego i wspaniałego tortu urodzinowego nie było na pewno! W Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, którą uczczono doniosły jubileusz 50-lecia istnienia miasta w obecnym kształcie terytorialnym i administracyjnym.

Ze scalenia w dniu 1 stycznia 1959 roku dwóch dużych miast, Nowego Bytomia i Rudy Śląskiej, obejmujących jedenaście dawniej samodzielnych gmin i miast, powstał niezwykły, nowy, policentryczny, lecz jednolity organizm miejski. Dziś Ruda Śląska, sięgająca korzeniami XIII wieku, jest jednym z największych miast nie tylko Górnego Śląska. Z liczbą ludności przekraczającą 140 tysięcy plasuje się na 24 pozycji w Polsce.

Otwarcia sesji dokonał w czwartek, 28 maja br. Jarosław Kania, przewodniczący RM, w asyście zastępców Jakuba Wyciślika i Kazimierza Myszura oraz w towarzystwie Andrzeja Stani, prezydenta miasta. - Ruda Śląska to miasto niezwykle, jednocześnie stare i młode, obrosłe tradycją, a zarazem nowoczesne – mówił Jarosław Kania. -Jesteśmy częścią jego historii i nam przypadł zaszczyt obchodzenia pięćdziesięciolecia. Myśl tę rozwinął Andrzej Stania: - Jedenaście dzielnic wytrzymało próbę czasu. Zachowały swą odrębność, unikając pokus separacji. Specyfika Rudy Śląskiej, miasta policentrycznego, stanowi doskonały przykład do naśladowania przez tworzoną metropolię śląską.

Potem były wystąpienia gości, refleksje i gratulacje. Jerzy Buzek, były premier, obecnie eurodeputowany i kandydat na szefa Parlamentu Europejskiego przyznał z uznaniem, że Ruda Śląska promieniuje wartościami, które u nas, na Śląsku, są najważniejsze. Jan Olbrycht, europoseł, były marszałek województwa śląskiego, mówił o wyjątkowości miasta, jego dynamice i wielkiej spójności, mimo widocznej różnorodności. Głos zabrali też: senator Bronisław Korfanty, poseł na Sejm RP, Grzegorz Tobiszowski, przypominając o doniosłej postaci Karola Goduli, wzorze osobowym, jeśli chodzi o szacunek do prawa, otwartość na wiedzę i pracowitość osobistą. W imieniu marszałka województwa śląskiego Bogusława Śmigielskiego wystąpił sekretarz Łukasz Czopik, w imieniu wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka - wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, a w imieniu europosłanki Małgorzaty Handzlik - dyrektor biura poselskiego, wręczając pamiątkowy puchar. Prezydent Stania odczytał list gratulacyjny metropolity katowickiego ks. arcybiskupa Damiana Zimonia.

Rudzcy rzemieślnicy, państwo Nowakowie przekazali gminie wspaniały dar – okazały, artystycznie kuty, srebrny łańcuch dla prezydenta miasta. - To symbol władzy i odpowiedzialności. Ozdoba, ale i wielki ciężar – zaznaczył Jarosław Kania, nakładając insygnia na barki Andrzeja Stani.

Przyznano również zaszczytne rudzkie wyróżnienia. Radni miejscy przyznali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rudy Śląskiej Andrzejowi Sierońskiemu, wójtowi zaprzyjaźnionej gminy Giżycko. Natomiast tytułami i odznakami „Kamrat Rudzki” uhonorowano delegatów miast partnerskich: Alana Cardwella, przewodniczącego Rady Miasta irlandzkiego Carrifergus i
Francesco Mario Sanmarco, burmistrza włoskiego Vibo Valencia.

Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, ceniony literat i poeta, zapewnił sobie miejsce w podręcznikach i leksykonach literatury, jako twórca nowego rodzaju twórczości referatu literackiego pt. „Jubileusz magicznego miasta”. - Ruda Śląska, to magiczne miasto o ludzkiej twarzy – usłyszeliśmy. - To replika minionego Śląska. Moja, twoja, nasza mała ojczyzna, którą w każdej chwili odkrywamy na nowo. Jan Wyżgoł w interesującym, humorystycznym wystąpieniu dokonał porównania Rudy Śląskiej i toskańskiej Sieny. Następnie pokazano film o przeszłości miasta i zaprezentowano wizję jego rozwoju, jako prężnego ośrodka gospodarczego, naukowego, kulturalnego i turystycznego w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Uroczystościom towarzyszyła również wystawa pt. ”Ruda Śląska wczoraj, dziś, jutro”.

Głównym punktem sesji było podjęcie uchwały – przesłania do mieszkańców Rudy Śląskiej i przyszłych ich pokoleń. Dokument przekazano na ręce przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Uroczystą część spotkania zamknął recital fortepianowy znakomitego wykonawcy, profesora Józefa Stompla. Następnie włodarze miasta i goście tłumnie udali się do ogrodów MCK, gdzie pokrojono ogromny tort, odśpiewano „100 lat” i „Na Abrahama” w wykonaniu zespołu „Gauchos Band” złożonego z pięciu rudzkich radnych oraz oddano się rozkoszom podniebienia, konsumując śląskie (i nie tylko) smakołyki.

Na koniec, aby upamiętnić znamienite wydarzenie, wykonano zbiorowe zdjęcie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto