Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Obchodzono Dzień Ślązaka

Po raz pierwszy w Polsce, na Górnym Śląsku i w Rudzie Śląskiej obchodzono Dzień Ślązaka. Stało się to 9 sierpnia, w Międzynarodowym Dniu Ludności Tubylczej na Świecie.

Inicjatorem ustanowienia i obchodów Dnia Ślązaka jest Bronisław Wątroba, który zaprosił gości do filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Halembie. Natomiast Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie wprowadziła rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1994 roku.

Przy okazji Marian Makula, popularny śląski artysta i literat, poinformował o powstaniu nowego Stowarzyszenia Wykonawców, Twórców a Animatorów Górnego Śląska (akronim: SWAT). Gawędziarz Norbert Klosa opowiedział po śląsku o diasporze śląskiej w Panna Maria w Teksasie, którą odwiedził jako laureat (po raz kolejny) konkursu „Ślązak Roku”. Bronisław Wątroba przedstawił wierszowany po śląsku życiorys wybitnego rudzkiego malarza Juliusza Marcisza. Pokazano przy okazji dwa obrazy Marcisza, pochodzące z kolekcji Stanisława Trefonia „Barwy Śląska”.

Wręczono dwie brązowe odznaki „Pszociel Ślónski Godki”, przyznane przez władze halembskiego Kola Związku Górnośląskiego, Róży Krzyścik i Agnieszce Mertyńczak-Szwedzie.

Następnie odbyło się I Śląskie Forum Literackie, z udziałem Bronisława Wątroby, Mariana Makuli, Kazimierza Szymeczko, Norberta Klosy, Jerzego Buczyńskiego z Radlina oraz przybyłych z Mikołowa, Ewy Prochaczek i Ryszarda Tila.Można bylo nabyć ich książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.