Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11493 miejsce

Ruda Śląska: Oblicza ubóstwa widziane oczami rudzkich podróżników

Współautorzy: Barbara Podgórska

W halembskiej Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, odbyło się spotkanie "Oblicza ubóstwa". Organizatorami byli: Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew i rudzka biblioteka. Patronat objęła Polska Akcja Humanitarna.

 / Fot. RTPDInspiratorem spotkania i prowadzącym był Sebastian Brudys, wolontariusz Polskiej Akcji Humanitarnej, uczestnik programu PAH pod nazwą: "Włącz się! Aktywizacja społeczności lokalnych na rzecz globalnej solidarności". W spotkaniu uczestniczyli rudzcy podróżnicy: Sabina Sibińska – Górka, Aleksander Górka, Alicja Kuczera, Jacek Bukal oraz Andrzej Kuczera. W rolę konferansjera wcielił się dziennikarz, Rafał Janowski.

 / Fot. RTPDPodróżnicy wygłosili prelekcje, wspomagając się prezentacjami zdjęć z wypraw do Afryki, Azji, Ameryki Południowej, Indonezji i Malezji. Opowiedzieli o osobistych wrażeniach z wypraw po krajach zaliczanych do grona globalnego południa, czyli inaczej mówiąc, trzeciego świata. Podzielili się wiedzą o kulturze, zwyczajach i specyfice odwiedzanych miejsc.

 / Fot. RTPDAndrzej Kuczera zauważył, że w wielu krajach bogactwo sąsiaduje z biedą, jednak bieda ta jest głębsza niż w rejonach globalnej północy. Choć i to nie jest regułą. Mimo ciężkich warunków życia, ludzie są niejednokrotnie szczęśliwi, pogodni i radośni. Należy zrobić wszystko, aby mieszkańcom uboższych państw, stworzyć warunki do godnego i bezpiecznego życia, by nie musieli migrować z powodów ekonomicznych.

Alicja Kuczera opowiedziała o swoich doświadczeniach z podróży po Pakistanie, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł tkacki i krawiecki. Przy szyciu ubrań pracują wyłącznie mężczyźni. Kobiety – jest to bolączka wielu państw muzułmańskich – są wykluczone z możliwości uprawiania wielu zawodów. Nie korzystają w pełni z życia społecznego. Jeżeli połowa ludności państwa jest praktycznie wyłączona z tworzenia dochodu narodowego, to siłą rzeczy państwa te marnotrawią potencjał, tracąc możliwość dynamiczniejszego rozwoju.

Znaki ubóstwa znaleźć można wszędzie. Udowodnił to Jacek Bukal, pokazując zdjęcie "mieszkania" z kartonowych pudeł, w centrum Nowego Jorku. Wspaniałe zabytki, bogata kultura i slumsy to obrazek, który spotkać można w wielu innych punktach globu.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bieda, którą spotyka się również w Polsce, nie jest najczęściej świadomym wyborem biedaków. To wynik złych rządów i niesprawiedliwości. Cieszyć się trzeba z pomocy jaką niosą organizacje społeczne. Ale czy nie pełnią one roli usprawiedliwiającej pazerność systemów i władz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.