Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Obywatele nie pójdą już do urzędu. Skorzystają z internetu

Współautorzy: Barbara Podgórska

Nie pójdą ci, którzy dzisiaj, w 20 minut nauczyli się jak skutecznie unikać wizyt w urzędzie. Uczyli się w… Urzędzie Miasta.

 / Fot. Adam K. PodgórskiZaledwie 20 minut wystarczyło, aby zdobyć podstawowe umiejętności związane z obsługą Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej, ułatwiającego mieszkańcom kontakt z magistratem za pomocą Internetu. W Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej odbyły się warsztaty z obsługi systemu SEKAP.Uczestnicy bezpłatnie uzyskali specjalny podpis elektroniczny. Do stoisk komputerowych ustawiały się cierpliwe kolejki. Przeszkolono 62 osoby, w tym odpornego na wszelką wiedzę informatyczną, niżej podpisanego. Jeśli taki "matołek internetowy" jak ja, po kilku nieudanych próbach, zarejestrował się w systemie, to średnio inteligentny szympans nie będzie miał z tym najmniejszego problemu.- Warto wejść na stronę internetową SEKAP – przekonuje instruktor Bartłomiej Topczyński - by mieć swój urząd gminny, miejski czy powiatowy w komputerze. –Zbędne stają się wędrówki po wydziałach i żmudne wypełnianie wniosków urzędowych. Wiele spraw (istnieje specjalna lista) możemy załatwić z oddali. Nie wstając z fotela i korzystając tylko z podpisu elektronicznego, wysłać odpowiedni formularz. System sam wypełnia niektóre pola i podpowiada jak wypełnić inne. / Fot. Bartłomiej TopczyńskiSystem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej to projekt, którego celem jest stworzenie warunków organizacyjnych i technicznych dla świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną. Na stronie www.sekap.pl zawarta jest kompletna informacja o wszystkich usługach realizowanych przez administrację samorządową na Śląsku. Istnieje możliwości pobrania najbardziej aktualnych wzorów formularzy oraz funkcji umożliwiającej sprawdzenie stanu zaawansowania załatwianej sprawy. Za pośrednictwem witryny można zrealizować kilkadziesiąt usług bez wychodzenia z domu.- Dzisiaj SEKAP ogranicza liczbę wizyt w magistracie. W przyszłości sprawi, że mieszkańcy zapomną nieomal jak wygląda budynek urzędu, ponieważ cała ścieżka formalna będzie realizowana drogą elektroniczną – przekonuje Eugeniusz Romański, Dyrektor Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, instytucji podległej Marszałkowi Województwa Śląskiego, która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu. - SEKAP został zaprojektowany, w taki sposób by nawet osoby o podstawowych umiejętnościach obsługi komputera mogły się nim posługiwać – mówi Romański – Podobnie jest z programem szkolenia, który jest dostosowany do indywidualnych możliwości mieszkańców.Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej jest jednym z najaktywniejszych uczestników projektu SEKAP, który działa obecnie w 78 instytucjach regionu śląskiego.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Akurat Urząd Miejski działa w Suwałkach dość sprawnie, natomiast Urząd Pracy w Warszawie... hmmm każdy kto bywa wie jak jest i "sympatycznie" i jak "chętnie" urzędnicy pomagają klientom... wielkie ukłony w stronę komputera i internetu i tych, którzy stworzyli program SEKAP.

Panie Piotrze... też mam problem z naszą polską pocztą... kolejki długie, nie wszyscy pracownicy poczty wiedzą jak obsługiwać system numerkowy, koń by się uśmiał co się dzieje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No! Nareszcie ruszyło się coś pozytywnego! Ja dzisiaj stałem pół godz na poczcie w kolejce! W tym czasie mógłbym napisać cośkolwiek na "W24", albo przeczytać sporo komentarzy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znow "ulepszono" tytuł. Na łopatologiczny. Uściski dla Moderatora!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.