Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska. Odeszła poetka z ulicy Sentymentalnej

W miniony piatek, w Parku Pamięci w Kochłowicach, bliscy i przyjaciele pożegnali Barbarę Dziekańską. Umarła 11 grudnia 2012 roku.

 / Fot. Ze zbiorów autorówRozdawała ludziom dobro, kwiaty, muzykę i poezje. Znaliśmy ją doskonale, odwiedzaliśmy niekiedy w domu, posyłaliśmy mejle, relacjonowaliśmy, jako dziennikarze obywatelscy rozmaitości kulturalne z jej udziałem i bywaliśmy na nich z przyjemnością. Zdradzała nam marzenia i zamierzenia, ot, choćby o wydaniu płyty poetyckiej wspólnie z Jolą Bauszek. Posiadamy, jako cenne pamiątki, chyba wszystkie tomiki wydane przez Basię, z osobistymi dedykacjami. Jej wiersze znajdują się w opracowanych przez nas antologiach: Serce oddam kwiatom. Ogród wierszy o kwiatach i Drzewa polskie. Ogród wierszy o drzewach. Ostatni zbiorek, ma na okładce fotografię zrobioną przez Basię: topolę w objęciach jaśminowca.

 / Fot. Ze zbiorów autorówUrodziła się 27 sierpnia 1947 w Katowicach. Ukończyła katowicką Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną na kierunku pedagogicznym z tytułem magistra sztuki. Uczyła w LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, w Szkole Podstawowej Nr 22 w Rudzie Śląskiej (obecnie Gimnazjum Nr 11)
oraz gry na fortepianie w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie.

 / Fot. Ze zbiorów autorówMiała talent i energię. Była jednocześnie animatorką kultury, muzykiem, poetką, publicystką, krytykiem literackim, autorką tekstów i muzyki piosenek dziecięcych, pieśni chóralnych, organizatorką cyklicznych imprez poetycko-muzycznych, konkursów poetyckich dla młodzieży szkół typu gimnazjalnego i liceów, audycji radiowych.
Wielokrotnie zdobywała najwyższe laury poetyckie w konkursach ogólnopolskich, w tym: I nagrodę w konkursie poetyckim ZNP (1989), I nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. M. Hłaski (1992), I, II i III nagrody w konkursach poetyckich Radia Katowice, pt. "Sprostać wierszem" Była członkinią zarządów: Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Związku Literatów Polskich - Oddziału w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo piękne pożegnanie, tylko szkoda że odeszła na zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.