Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska Orzegów. Będą kwestowali na cmentarzach

Współautorzy: Barbara Podgórska

Jak co roku w oba świąteczne dni, na cmentarzach w Orzegowie w Rudzie Śląskiej będą kwestowali członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

 / Fot. TMOJednym z głównych celów, jakie wyznaczyło sobie Towarzystwo, jest opieka nad starym nieczynnym już cmentarzem przy ulicy Orzegowskiej, gdzie leżą pochowani mieszkańcy dawniej samodzielnej gminy, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej.

Tu znajduje się mogiła Konstantego Latki, powstańca styczniowego, wspólne groby ofiar katastrof górniczych i groby wielu zasłużonych orzegowian. To miejsce historii i pamięci przez lata porastały chaszcze, a nagrobki i kaplica cmentarna ulegały ruinie. Staraniem TMO, w szczególności Krystiana Majcherczyka wraz z rodziną, prezesa
Marka Kobierskiego, Jerzego Porady, Pawła Kroliczka i innych, usunięto roślinność, zlikwidowano wysypiska śmieci, uporządkowano alejki, ustawiono poprzewracane nagrobki i tabliczki inwentaryzacyjne. Zrobiono drogę dojazdową do bramy głównej cmentarza.  / Fot. TMO skan: Adam K. Podgorski

Obecnie trwają prace przy poszerzaniu chodnika i brukowaniu placyku na śmietnik. Ze środków parafii świętego Michała wykonywana jest natomiast przycinka i wycinka starych, usychających drzew.

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty stworzą zaczątek funduszu renowacyjnego mauzoleum górników, którzy zginęli w kopalni Karol w 1879 roku.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milo mi poinformowąc, że w trakcie kwestowania udało się zebrać 7 237,83 zlote i 7 euro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.