Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Otwarte serca Amazonek

Rudzkie Stowarzyszenie Amazonek „Relaks” obchodzi w tym roku XIV rocznicę powstania. Jubileuszowi towarzyszy wiele przedsięwzięć promocyjnych, rekreacyjnych i profilaktycznych.

 / Fot. Adam Podgórski
Po raz drugi, już w zaczętym, piętnastym roku działalności zorganizowano Dzień Otwarty. Takie imprezy tradycyjnie odbywają się wiosną i jesienią, każdorazowo i nieodmiennie przyciągając do siedziby Amazonek, członkinie, ich rodziny i gości. W maju Dzień Otwarty organizowany jest w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a w październiku, z okazji Dni Walki z Rakiem.
 / Fot. Adam Podgórski
Myliłby się jednak ktoś, kto sądzi, że w innych porach roku i miesiącach drzwi do rudzkich Amazonek są zamknięte. Stowarzyszenie liczy obecnie 80 członkiń. Raz w tygodniu, na spotkania, przychodzi co najmniej 30 z nich.
 / Fot. Adam Podgórski
- Tu jest jak w ulu – śmieje się Teresa Wilczek, prezeska stowarzyszenia. Oprócz niej zarząd tworzą: Danuta Brzezińska, Kornelia Koczar, Gabriela Stefańska, Sonia Badura i Gabriela Krawczyk.
 / Fot. Adam Podgórski
Co miesiąc Amazonki organizują prelekcje specjalistów z rozmaitych dziedzin: onkologii, diabetologii, neurologii, chirurgii, stomatologii, rehabilitacji medycznej, dietetyki i innych. Dobrym duchem organizacji jest dr Ewa Wojtyna, wspierająca je wszechstronnie własną wiedzą i pomocą w konkretach.
 / Fot. Adam Podgórski
- Niedawno wygraliśmy zadanie publiczne dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej – cieszy się Teresa Wilczek. – Nosi nazwę: „Dbaj o zdrowie bez bólu”. Dwa razy w tygodniu oferujemy uczestniczkom rehabilitację psychiczną i fizyczną. Między innymi gimnastykę i wyjścia na baseny w aquadromie. Projekt koordynuje Danuta Brzezińska. Stosujemy różne formy aktywizacji poprzez ruch, zdrowe odżywianie i higienę psychiczną.
 / Fot. Adam Podgórski
 / Fot. RTPD
Rudzkie Amazonki pamiętają także o Krysi Grunszel, która niestety odeszła na zawsze, ale pozostaje we wdzięcznej ich pamięci. Żyje w wierszach, zebranych w pośmiertnym tomiku „Pokochać przeznaczenie”, wydanym przez zaprzyjaźnione Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Ksiązka jest jeszcze do dostania w siedzibie Amazonek w Kochłowicach, w przychodni przy ulicy Oddziałów Młodzieży Powstańczej.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.