Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3213 miejsce

Ruda Śląska: Pierniki świętego Mikołaja

Tęcza rudzkich legend i baśni. Tak autorzy, Barbara i Adam Podgórscy określają najnowszą chrestomatię podań ludowych i tekstów literackich z Rudy Śląskiej.

 / Fot. Marek Podgórski
Zbiór wydany przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, Organizację Pożytku Publicznego, nosi tytuł: Pierniki świętego Mikołaja. Legendy z Rudy Śląskiej i powstał dzięki przyznaniu przez władze miasta Rudy Śląskiej wsparcia finansowego, w ramach zlecenia wsparcia realizacji zadania publicznego.
 / Fot. Marek W. Judycki
Zamiarem autorów było ocalenie i wzbogacenie dziedzictwa kulturowego Rudy Śląskiej w dziedzinie kultury niematerialnej, w sferze tradycyjnych wartości duchowych.
 / Fot. Marek W. Judycki
Antologia dawnych rudzkich legend i opowieści ludowych, przetykanych współczesnymi tekstami literackimi, wyrasta z wielopokładowych i głębokich inspiracji indywidualnych Podgórskich: z zauroczenia Górnym Śląskiem, gdzie przez zupełny nieomal przypadek – co podkreślają w swoich biografiach - przybyli 40 lat temu, i który bezgranicznie pokochali, a on pokochał ich; z fascynacji Rudą Śląską, jej złożonymi dziejami i pięknem, wreszcie z chęci naśladowania rzesz znakomitych rudzian: kronikarzy, dokumentalistów, badaczy przyszłości, pisarzy, poetów.
 / Fot. Marek W. Judycki
Do niedawna jeszcze jedynym, znakomitym skądinąd, opracowaniem gromadzącym przekazy folklorystyczne z obszaru miasta, była nieoceniona praca Doroty Świtały-Trybek i Joanny Świtały Mastalerz, pt. Czarne anioły, tajemnicze lwy, magiczny kamień...: podania ludowe z Rudy Śląskiej. [Ruda Śląska, 2005] - Byliśmy zachwyceni ową publikacją i na zawsze pozostaniemy jej wielbicielami - wyznają Podgórscy.
Nie traktują więc nowo powstałego zbiorku legend jako dokonania rywalizacyjnego wobec Czarnych aniołów... Przeciwnie, pragną, aby obie prace wzajemnie się uzupełniały i wspomagały. Aby, nie konkurując ze sobą, stanowiłyby w miarę pełny zestaw i kanon rudzkich opowieści ludowych. Obie zresztą różnią się zarówno koncepcją doboru, ujęcia, jak i prezentacji materiałów.
 / Fot. Marek W. Judycki
Odbiorcami rezultatów zadania publicznego, w ramach którego antologia powstała, jest ogół mieszkańców Rudy Śląskiej i regionu śląskiego, w szczególności: uczniowie i nauczyciele szkół wszelkich typów, środowiska twórcze i artystyczne, pojedynczy artyści, organizacje pozarządowe, ludzie zaufania publicznego, biblioteki publiczne, stowarzyszenia artystyczne, nieformalne grupy artystów. Zgromadzone teksty mogą stanowić wartościową platformę edukacji regionalnej w wielu aspektach (literatura, wiedza o mieście i ludziach, historia miejsc i nazw, nauczanie plastyczne, teatrzyki szkolne).
 / Fot. Marek W. Judycki
Opracowanie, przynoszące prawie 200 nowych tekstów, mało znanych lub wręcz nieznanych, publikowanych w rozproszeniu, często przyczynkowo albo wcale niepublikowanych, wychodzi poza tradycyjny krąg folkloru ludowego i miejskiego, bowiem zawiera - o czym napomknięto - współczesne treści literackie o różnym – nierzadko wysokim - poziomie artystycznych, tworzone w języku ogólnopolskim, a także w języku śląskim. Jest to swoista wartość dodana, tej książki. Znakomita większość z zacytowanych opowieści została opatrzona komentarzem i symbolami typologii polskiej bajki ludowej, stworzonej przez Juliana Krzyżanowskiego. Całość została zilustrowana, co podniesie walory estetyczne publikacji i przyczyni się do bogatszej jej percepcji przez czytelników.
 / Fot. Marek W. Judycki
Pięknie ilustracje, wykorzystane na okładce i wewnątrz zbioru, zawdzięcza książka Markowi Wacławowi Judyckiemu. Okładkę Markowi Podgórskiemu, mocno wspomaganemu przez Krystiana Gałuszkę.

Największa pracę wykonał Sebastian Brudys, który nie tylko dokonywał wielokrotnych, długotrwałych i żmudnych korekt oraz składu całości opracowania, ale nieustannie też cierpliwie konsultował liczne wątpliwości, przekazywał mnogie sugestie i porady, wszystko po to, aby powstająca antologia legend z Rudy Śląskiej była dokonaniem pełnym i docenionym przez czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.