Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Po co są prawa dla niepełnosprawnych?

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, podpowiadam: po to, aby je nagminnie i bezkarnie łamać.

 / Fot. Adam K. PodgórskiZawarłem niedawno znajomość trzeciego stopnia z pewnym policjantem. Niesamowite zdarzenie zaistniało w okolicach wireckiego targowiska w Rudzie Śląskiej, gdzie każdego czwartku odbywa się wielki handel, przyciągający tysiące ludzi.

Pan władza podszedł do samochodu, w którym siedziałem, i całkiem uprzejmie spytał, czy wiem, że złamałem przepisy. Wiedziałem, bo ewidentnie je złamałem. Zatrzymałem się bowiem w miejscu, w którym obowiązywał znak zatrzymywania i postoju. Nie ja jedyny zresztą, gdyż takich samochodów było mnóstwo, co mnie w żaden sposób nie tłumaczy. Ja jednak miałem pecha, bo w swoim samochodzie tkwiłem, zamiast wałęsać się między straganami.

Czytaj też: Kierowco! Nie parkuj na miejscu dla niepełnosprawnych

Położywszy „ruki pa szwam”, z pokorą wysłuchałem reprymendy pana sierżanta, po czym uniżenie wyjaśniałem, dlaczego zatrzymałem się właśnie tutaj, a nie kilkanaście metrów dalej, gdzie teoretycznie mógłbym. Tam bowiem istnieją dwa miejsca parkingowe dla kierowców niepełnosprawnych. Powszechnie znane „koperty”.

Nie stanąłem jednak tam, albowiem oba stanowiska zajęte były przez stragan. Znak z ideogramem inwalidy został zasłonięty, co widać na zdjęciu, nasuniętym nań foliowym worem.

Policjanta ewidentne lekceważenie prawa nie zainteresowało wszak w najmniejszym stopniu. Nie podszedł do straganiarzy, nie dociekał, kto zezwolił im na zasłonięcie znaku i na rozłożenie straganu.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 RokuNadmieniam, że jeśli ktoś im takie zezwolenie nawet wydał, to postąpił bezprawnie w wielorakim sensie. Teren ten bowiem nie należy do wireckiego targowiska. Jest drogą publiczną, zatem zarządcy targowiska nic do niej mieć nie mogą, i nie mają. Po drugie, żaden przepis prawa nie pozwala na zajmowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych na żadne inne cele i w jakichkolwiek okolicznościach. Nigdzie!

...albo prawie nigdzie, bo w Rudzie Śląskiej jest to możliwe. W grudniu opisywałem, że przed marketem Kaufland na miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych urządzono handel choinkami. Niepełnosprawni przegrali z komercją! Wtedy również żadna ze służb porządkowych nie interweniowała.

Opisywana przez mnie sytuacja w Wirku powtarza się w każdy czwartek. Niepojętym trafem ani straż miejska, ani policja, tak aktywnie przeganiające kierowców parkujących nieprawidłowo, tym bijącym w oczy zjawiskiem się nie przejmuje.

Czytaj też: Nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej

Być może stróżów porządku skłoni do tego niniejsza publikacja. Gdyby mieli wątpliwości, to je rozwiewam. Proszę traktować ją jako zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu.

Opowiem jeszcze tylko, czym się zakończyło spotkanie z pracowitym panem policjantem. Wspaniałomyślnie odstąpił od wymierzenia mi mandatu i poprzestał na pouczeniu, które przyjąłem w niskim pochyleniu ku ziemi. Oddając mi dokumenty, dorzucił protekcjonalnie: - Panie Adamie!
Czy pan nie wie, w jakim państwie żyje?

Zastanowiłem się! I… olśnienie! Rzeczywiście, wiem! W państwie prawa! W takim państwie prawa, w którym prawa niepełnosprawnych wszyscy mają głęboko w …, pardon, w poważaniu!

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zetka
  • Zetka
  • 26.04.2011 12:30

Na zdrowy rozsądek. Ilu niepełnosprawnym ma samochód skoro większość z nich nie pracuje, a ci co pracują dostają najniższą krajową?

Wielu ludzi daje się wpuszczać w przysłowiowe bambuko, że problemem niepełnosprawnych jest brak miejsc prakingowych. Większość z nich to lewi renciści. Idzie taki z samnochodu do sklepu skaczącym krokiem, a później obładowany wraca do auta i śmieje się ze wszystkich, że jakiś dureń wywalczył mu miejsca parkingowe na jego załawione orzeczenie.

Jeśli problemem niepełnosprawnych jest to, że brak jest kopert, to chyba każdy chciałby być niepełnosprawny, wszak nie każdego Polaka stać na samochód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie ktoś popełnił dziwny błąd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie a u mnie w centrum jest tak mało miejsc dla niepełnosprawnych, że jak chcesz stanąć to musisz ich szukać i iść kilka metrów. A jak chcesz blisko stanąć to płać kartą parkingową

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.