Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska. Po śląsku w „Wiśniowym sadzie”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Jeśli wiosna, to wiśniowy sad. Jeśli "Wiśniowy sad", to tylko w Halembie. Tam właśnie odbył się X Zeflug - Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki.

 / Fot. Adam K. PodgórskiRządził i rzóndzil (godoł) po śląsku Bronisław Notgeld Wątroba, kery tyn rómel dawno temu wynokwiół. A okazja była nie byle jaka. Po raz kolejny przyznano bowiem wyróżnienia „Śląski Notgeld” - nagrody dla osób aktywnych w działalności społecznej w 2010 roku.

Czytaj też: Ślonsko godka łodznaczona

 / Fot. Adam K. PodgórskiDyplomy i oryginalne banknoty zastępcze, funkcjonujące na Śląsku w latach 20. minionego wieku, przypadają corocznie tym, którzy uzyskują najwięcej głosów w plebiscycie internetowym.

Tym razem uznanie spotkało pięciu społeczników: Teresę Chudziakową, prezeskę Rudzkiego Uniwersytetu III Wieku, Grażynę Kisielewicz – moderatorkę śląskiego forum literackiego na portalu Nasza Klasa, Stanisława Gerarda Trefonia, kolekcjonera i wystawce sztuki, właściciela największej na Śląsku kolekcji malarstwa nieprofesjonalnego „Barwy Śląska”, Jerzemu Szczerbińskiemu, prezesowi Forum Inicjatyw Kulturalnych i Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej, Sylwii Szoenawie, ekolożce z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew oraz Grzegorzowi Haiskiemu, malarzowi.

 / Fot. Adam K. PodgórskiDoceniono także propagatorów śląskiej mowy. Ludwik Poloczek z halembskiego Koła Związku Górnośląskiego brązowe odznaki Pszociel Slónski Godki wręczył Markowi W. Judyckiemu, Bernardowi Śmigale i Piotrowi Kuci, którzy w twórczości głównie poetyckiej pielęgnują tradycje językowe.

Czytaj też: Czy śląszczyzna to polszczyzna?

 / Fot. Adam K. PodgórskiUrszuli Oślizlok przypadł dyplom za „Autorski wontek literacki po ślónsku”.

Potem wszyscy, łącznie z przybyłymi: Marianem Makulą i Mistrzem Notgeldem, czytali własne fraszki, limeryki, szpaski tudzież inksze rymowanki, smarując gardła chlybem ze szmalcem, a zaschnięte przepłukując piwkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuljyrować Polokoom?
  • Gratuljyrować Polokoom?
  • 30.05.2011 09:01

Cy zapłakać nade ... Matkoom?

Społńo śe powjarka: "Jak dbosz, tak mosz!"?

:-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie bym posłuchała takich śląskich fraszek i rymowanek;)W dzisiejszych czasach język śląski dla niektórych jest jak Chiński,nic nie rozumieją.Tak jak dzisiaj prosiłam sąsiada żeby mi kupił w mieście mały kastrolik,i proszę sobie wyobrazić że przyniósł mi małe pudełko z tektury...Uśmiałam się do łez,nie wspomnę o fyrloku o którego pytałam na bazarze i o którym pierwszy raz słyszeli..chciałoby się rzec...gdzie Ci Ślązacy?.Daleko nie patrząc, parę lat temu wysłałam córkę do sklepu po liście bobkowe,przyszła z powrotem mówiąc iż nie ma takowych liści,są tylko laurowe....Zabrakło mi słów..i to moja krew ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.