Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6974 miejsce

Ruda Śląska: Poetycki „Druid”

W Pubie „Druid” odbył się okraszony muzyką wieczór poetycki zorganizowany przez Grupę Poetycką Druid. Impreza przebiegła pod auspicjami Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które reprezentowali Krzysztof Kasprzyk i Tomasz Bartniczak

 / Fot. AKP / Fot. AKP
Obecny był Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta.
 / Fot. AKP
W nastrojowy nastrój uczestników spotkania i pozostałych gości pubu wprowadził Marek Mazur - rudzianin, autor piosenek, wokalista i gitarzysta. Przez parę lat współpracował z tyskim zespołem rockowym Day Off. Obecnie występuje solo z autorskim materiałem. W październiku bieżącego roku uczestniczył w 51 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
 / Fot. Krzysztof Krawczyk
Poetycką biesiadę prowadził Jacek Dudek, który zaprosił do „stolika prezydialnego” Krystiana Gałuszkę i Adama Podgórskiego.
 / Fot. Krzysztof Krawczyk
Nieoczekiwanie bohaterką wieczoru stała się wydana w zeszłym roku, przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP, książka pt. Dwie strony wiersza. Antologia poetów rudzkich
 / Fot. AKP.
Tom zawiera wiersze aż 108 poetów rudzkich, co samo w sobie jest ewenementem, przy czym słowo „rudzki” posiada szeroki kontekst znaczeniowy, bowiem dotyczy nie tylko rudzian z urodzenia, czy zamieszkania, ale wszystkich uczestniczących stale i trwale w życiu poetyckim miasta. Miasta, które Krystian Gałuszka nazwał „poetycko dobrym”. W książce są oczywiście wiersze członków Grupy Poetyckiej Druid, ale także innych formacji: Klubu Literackiego Barwy, Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki, skupionych wokół Bronisława Wątroby, a także sporej liczby „indywidualistów”.

Adam K. Podgórski indagowany przez Jacka Dudka opowiadał o kulisach i okolicznościach powstania książki współfinansowanej przez Urząd Miasta Rudy Śląskiej. Następnie zastanawiano się czy poezja śląska to mit czy rzeczywistość. O tym, że to fakt dowodzi wielka liczba i zjawisk poetyckich i wydawanych publikacji, m. in. Modre ajnfatry, Krystiana Gałuszki. Sam wieczór nosił nazwę „Poetycki ajnfart”, co świadczy o tym, że brama, portal, przejście z jednego świata do drugiego jest zjawiskiem kulturowym, silnie zakotwiczonym w śląskiej świadomości.

Zasadniczą cześć wieczoru wypełniła jednak prezentacja wierszy. Najpierw przypomniano utwory zmarłych poetów: Ewy Wojtkowiak (czytał Zenon Wojtkowiak) i Konrada Małka (czytał Jacek Dudek) oraz nieobecnego Marcina Rokosza (czytał Jacek Dudek). Następnie kolejno recytowali własne utwory: Beata Bigos, Barbara Janas-Dudek, Krystian Gałuszka, Barbara Sładek, Grzegorz Dermer, Beata Guzy, Zenon Wojtkowiak (inicjator wieczoru) i Jacek Dudek.
 / Fot. Krzysztof Krawczyk
Na zakończenie imprezy z autorskim recitalem poetyckich piosenek pt.: „Lirycznie – Onirycznie – Enigmatycznie” wystąpił duet: Joanna Lubańska (śpiew) i Mirosław Mądry (akompaniament gitarowy).
 / Fot. Krzysztof Krawczyk / Fot. Krzysztof Krawczyk
 / Fot. Krzysztof Krawczyk / Fot. Krzysztof Krawczyk
 / Fot. Krzysztof Krawczyk / Fot. Krzysztof Krawczyk
 / Fot. Krzysztof Krawczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.