Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Pofaflali w "Wiśniowym Sadzie"

Współautorzy: Barbara Podgórska

Teoria względności po śląsku? Niemożliwe? Bardziej możliwe, niż się to wydaje! Tak przynajmniej sądzi Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, który z rąk Bronisława Wątroby odebrał odznakę "Pszociel Ślónski Godki".

 / Fot. Adam K. PodgórskiNa IX Zeflugu Śląskiej Fraszki i Rymowanki, w halembskiej restauracji „Wiśniowy Sad” w Rudzie Śląskiej, spotkali się miłośnicy języka śląskiego. Podsumowano cykliczny, internetowy plebiscyt na wiersz w gwarze śląskiej. Laureatami ostatniej edycji zostali: Jadwiga Bohla, Bernard Śmigała, Urszula Oślislok, Barbara Politaj i Grażyna Kisielewicz.

Przybyli także działacze halembskiego Kola Związku Górnośląskiego: Weronika Szołtysek, Jolanta Wrana i Ludwik Poloczek, aby wręczyć kolejne odznaki, nagradzające ludzi zasłużonych dla idei utrwalania i promowania języka śląskiego. Otrzymali je tym razem: Jerzy Gorzelik oraz literatka z Jastrzębia Zdroju, Ewelina Kuśka.

 / Fot. Adam K. PodgórskiJęzyk śląski, gwara śląska, śląska godka, ślonskie rzondzenie, śląska rzecz, i jak jeszcze inaczej śląską mowę by nie zwać, cieszy się coraz większym uznaniem, nie tylko wśród rdzennych Ślązaków. Dokonania Alojzego Lysko, spektakle Mariana Makuli, „adaptujące” do wymogów ślązczyzny dzieła Fredry, Gogola, czy ostatnio widowisko na pierwowzorze operetki Franza Lehara , zatytułowane „Glos się zrywo, dusza śpiewa”, zadają kłam stwierdzeniom, że język śląski jest prosty, prymitywny, zachwaszczony i nie nadaje się do artystycznego przekazu. Niesłabnącą popularnością cieszą się plebiscyty na „Ślązaka Roku”, konkurs „Po naszymu”, który dawno stał się wydarzeniem ponadregionalnym, czy konkursy poetyckie po śląsku, organizowane przez Krystiana Gałuszkę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej. Pojawił się, entuzjastycznie przyjęty, pierwszy śląski „Ślabikorz”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiJerzy Gorzelik wyraził nieco żartobliwie przekonanie, że niebawem w języku śląskim będzie można prowadzić nawet wykłady akademickie. Nie wykluczone, więc, a nawet bardzo prawdopodobne, że po śląsku zostanie opublikowany genialny dorobek Einsteina. Biblioteka Kongresu USA już uznała język śląski za język regionalny. Pora na gest polskiego parlamentuI Optymiści przewidują, że nastąpi to jeszcze w obecnej kadencji.

W halembskim spotkani oprócz wyróżnionych wzięli udział także Marian Makula, Barbara Wystyrk-Benigier, Paweł Błażyca, tegoroczny laureat nagrody „Hanys” oraz Urszula Koszutska. Łosprawiano, opowiadano wice i zwyczajnie faflano przy szopie piwa. Pyrsk, Ludkowie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zef Side
  • Zef Side
  • 30.11.2010 18:44

"Biblioteka Kongresu USA już uznała język śląski za język regionalny. "

Jest to przecież całkowitą nieprawdą.

Nawet amatorskie dziennikarstwo nie zwalnia z rzetelności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
silesius
  • silesius
  • 13.11.2010 14:12

Panie autorze słownika!

"poleku" piszymy razym. Przeca pomału abo pomalutku tyż nie piszymy "po malutku".

Zyjgerblet - a co to? zyjgynblat to bych rozumioł, bo to po polsku brzeszczot, a zyjga to piła.

szperblata - mo byc szperplata (po ichniymi plata to płyta),

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, i mosz! Zaś zmieniono mi titel. Boło: „Pofaflali we „Wiśniowym Sadzie” Niby drobiazg, ale to boło blank po ślónsku, więc uciekł drobny smaczek. Ale przeca skuli jakiegoś gupiego „e” nie byda pyszczył i wadził sie ze Nojlypszymi Moderatorami na cołkim świecie i Kochanom Naszom Redakcyjom. Bo mi pedzom: - Chopie, po leku, po leku! Rzynzisz jak zyjgerblet prziy rżniynciu szperblaty! Pyrsk, Ludkowie Roztomili!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za dwa błędy w komentarzu. Klawiatura do wymiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bukiet kwiatów wypełniony kolorami. Wystarczy że w zabraknie w nim jednego koloru a efekt już nie ten.
Należą się gratulacje ludziom, którzy są jakby filarem języków regionalnych. Myślę, że nie jest to łatwe.
Cieszy, że Państwo podgórscy tak pięknie potrafią przybliżyć nam tą tematykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.