Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Pomnikowa publikacja na 25-lecie rudzkiego samorządu

Przed dwudziestoma pięcioma laty, 27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce pierwsze wolne i demokratyczne wybory władz samorządowych. To historyczne wydarzenie doczekało się w Rudzie Śląskiej niezwykłej publikacji.

 / Fot. Krystian Gałuszka
Do rąk czytelników, głównie rudzian, dotarła właśnie książka wyjątkowa, książka – prezent, książka dedykowana ludziom, którzy przez ostatnie 25 lat sprawowali w mieście kluczowe funkcje publiczne.
Niezwykła publikacja stanowi efekt niesamowitej indywidualnej pasji Joanny i Krzysztofa Szolc. Wpadli oni na pomysł, który być może nikomu innemu nie przyszedłby do głowy, aby zebrać informacje o ludziach władzy w Rudzie Śląskiej. Lecz nie tylko. Szperając po archiwach Urzędu Miasta Rudy Ślaskiej oraz w zasobach Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Katowicach zgromadzili imponujący zbiór informacji o samodzielnych gminach administracyjnych funkcjonujących od początku XX wieku na obszarze stanowiącym dziś terytorium miasta Rudy Ślaskiej. Poszli nawet dalej, ujmując w opracowaniu wiadomości o obszarach (obwodach) dworskich, które nie sposób uznać za ciała samorządowe, gdyż stanowiły enacje własności ziemskiej, ale sprawowały jednocześnie funkcje administracyjne wobec mieszkańców objętych ich zasięgiem. Są w publikacji zawarte informacje o gminach w Bykowinie, Nowej Wsi – Wirku, Rudzie, Orzegowie, Kłodnicy, Starej Kuźnicy, Halembie, Goduli, Kochłowicach i Radoszowie oraz Bielszowicach. O władzach miast Wirek, Ruda, Nowy Bytom, wreszcie Rudy Śląskiej.
Joannie i Krzysztofowi Szolcom należy się głębokie uznanie i podziw za to, że zechcieli i że zdołali poświęcić tak wiele trudu i czasu, aby z powodzeniem osiągnąć zamierzony cel – zgromadzić w jednym opracowaniu tak niezwykłą wiedzę historyczną. Prawdopodobnie jest to pierwsze, a może i dotąd jedyne dzieło tego rodzaju i formatu w kraju.
Inicjatorami i redaktorami wydania byli Barbara i Adam Podgórscy, a wydawcą – Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, Organizacja Pożytku Publicznego. Książka jest ilustrowana galeriami sylwetek przewodniczących prezydiów i prezydentów Rudy Śląskiej, tablicami zdjęć radnych oraz fotografiami budynków – byłych siedzib władz gminnych.
Na uznanie zasłużył po raz kolejny Sebastian Brudys za korektę redakcyjną i skład całości. On także sporządził zbiorczą prezentacje radnych Rady Miasta obecnej kadencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.