Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1488 miejsce

Ruda Śląska: Postroili slónskie betlejki

Współautorzy: Barbara Podgórska

Po raz 14. w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej podsumowano doroczny konkurs na Śląska Szopkę Bożonarodzeniową

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiMniejsze i większe kompozycje budziły zachwyt niebanalnym podejściem do starego tematu, rozmachem twórczym i kolorystyką oraz różnorodnością materiałów konstrukcyjnych.
Okazuje się, że szopki można zrobić dosłownie ze wszystkiego: z chleba, ze szkła, szyszek, gałązek, i mchu, potłuczonych skorupek jajek, splątanego drutu, starego worka, korków, wafli i makaronu, styropianu i cukru, kłębków wełny i kamieni. Może je rzeźbić w drewnianej kłodzie, układać z jesiennych liści, lepić z plasteliny i modeliny, gipsu, gliny.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNa pomysł konkursu wpadła 15 lat temu Irena Twardoch. Od tego czasu, corocznie (z jedną przerwą) odbywają się przeglądy konkursowa i wystawy. Na tegoroczny apel muzeum napłynęły 94 prace - informuje Irena Twardoch. Cieszy nas większa liczba rodzin przekazujących swoje prace, martwi słaby odzew uczniów z gimnazjów i liceów. Mimo to jesteśmy spokojni: piękny, śląski zwyczaj strojenia betlejek przetrwa.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNagrody i wyróżnienia przyznawano w sześciu kategoriach wiekowych. W grupie szopek rodzinnych I nagrodę zdobyła szopka Ewy, Franciszka i Marcina Sikorów. Marcin, tato opowiada, że dzieciaki dają pomysł i zapal, on przy ich pomocy wszystko majstruje, a honorowy patronat nad poczynaniami sprawuje mama. Ten nadzór kompetentny sprawił, że Franek uzyskał też główna nagrodę wśród dzieci do lat 6., Ewa w nieco starszych. To nie pierwszy sukces rodziny Sikorów, a zapowiadają następne.

Nagrody wręczali: Andrzej Trzciński – naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta oraz emerytowany ksiądz Jan Małysek. Ostatecznie, kto lepiej od niego zna temat
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

cdn
  • cdn
  • 22.12.2010 16:22

Drogi Panie Adamie. Jak Pan myśli, co z tego wynika? Czasami ludzie robią coś w niewiedzy. Ta informacja miała pobudzić wielu do zastanowienia się nad sensem trzymania się tradycji, która nie ma oparcia w sprawozdaniu Biblijnym. Jeśli dla kogoś ma znaczenie chodzenie w tym co prawdziwe to będzie wiedział, co ma myśleć i co powinien zrobić. Jezus chce byśmy trzymali się prawdy, tak czy nie? Każdy sam decyduje co robi, ale wiedza ma duży wpływ na nasze decyzje i czyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drigi cdn! Masz 100 % racji. Tylko powiedz, co z tego wynika? Z tego,że masz rację?

Komentarz został ukrytyrozwiń
cdn
  • cdn
  • 21.12.2010 21:09

Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.