Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląśka. Przedsiębiorcy i rzemieślnicy obchodzili swoje święto

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sobotę, 17 marca, na dwa dni przed kościelnym wspomnieniem świętego Józefa Oblubieńca, odbyły się tradycyjne uroczystości patronalne rudzkich rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMasowe produkty dominują wszechwładnie na rynku. Nie ma zapotrzebowania na ręczną robotę. Młodzież wcale nie garnie się do rzemiosła.

W Rudzie Śląskiej jest nieco lepsza sytuacja. Tutaj tradycje przedsiębiorczości rodzinnej, tradycje małych i średnich przedsiębiorstw są na szczęście jeszcze dość silne, a udział takich firm w życiu społecznym i ekonomicznym miasta czy regionu jest dość znaczący.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Uroczystości zorganizował Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej, stowarzyszenie o półwiecznej tradycji, skupiające obecnie 87 zakładów głownie  / Fot. Adam K. Podgórskiz takich branż jak: handel, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarnictwo, cukiernictwo, budownictwo, mechanika, elektromechanika, blacharstwo, lakiernictwo, kominiarstwo. Współorganizatorem obchodów była Spółdzielnia Rzemieślnicza "BUDREM", funkcjonująca od 1968 roku

W kościele pod wezwaniem świętej Barbary odbyła się uroczysta msza święta w intencji rzemieślników, ich rodzin, pracowników i uczniów. Koncelebrował ją
ks. dr Grzegorz Olszowski kanclerz kurii metropolitalnej w Katowicach razem dziekanami i proboszczami parafii rudzkich. Procesję wewnątrz kościoła otwierały poczty sztandarowe oraz starszyzna cechowa: Marek Gołąbek, cechmistrz Krajowego Cechu Fotografów, ponadto rudzcy cechmistrze: Grzegorz Skudlik, Jakub Wyciślik i Jerzy Paja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dlatego, że w Rudzie Śląskiej dbano o następców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.