Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16735 miejsce

Ruda Śląska: "Przystanek" do praw dziecka

Współautorzy: Barbara Podgórska

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek” w Rudzie Śląskiej podsumowało efekty akcji edukacyjnio-prawnej „Jestem dzieckiem – mam swoje prawa”.

 / Fot. Mateusz GarbulowskiPrzedsięwzięcie realizowano jako zadanie publiczne, współfinansowane przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Honorowy patronat sprawowali: Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Ruda Sląska.

Akcja miała charakter ponadlokalny. Uczyła dzieci należnych im praw, zwiększała świadomość prawną rodziców i nauczycieli, uświadamiała wszystkim potrzebę traktowania dzieci jako obywateli, korzystających z pełni praw, ale wymagających szczególnej ochrony. W tym obrony przed bezprawiem i niesprawiedliwością. Pozwoli też poznać oczekiwania obu stron: dzieci i dorosłych. Co znamienne: dzieci najczęściej podnosiły potrzebę uważnego i poważnego wysłuchiwania i traktowania ich przez dorosłych. Tego prawa, nie innych ważniejszych rangą według prawników, domagały się przede wszystkim.

 / Fot. Mateusz GarbulowskiUczestniczyło w niej 55 szkół z Rudy Śląskiej, Chorzowa, Świętochłowice, Zabrza, a nawet Oławy i …dalekiej Istebnej. 400 klas, ponad 9 tysięcy uczniów w wieku od 10 do 17 lat, ponad 30 trenerów prowadzących lekcje i pogadanki, kilka zaangażowanych partnerskich organizacji pozarządowych. Na potrzeby uczniów i nauczycieli wydano poradnik pt. „Jestem dzieckiem – mam swoje prawa”. Opracowali go m.in. członkowie Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw - Organizacji Pożytku Publicznego, partnera strategicznego w projekcie. Słowo wstępne napisał Marek Michalak, Rzecznik Praw dziecka.
Przez prawie rok funkcjonował punkt konsultacyjny powadzonych przez prawników i kuratorów, udzielających porad, świadczących pomoc prawną a nawet podejmujących interwencje w przypadkach drastycznych naruszeń praw konkretnych dzieci. Odbył się także konkurs plastyczny na który wpłynęły prace 168 autorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.