Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21537 miejsce

Ruda Śląska: Publiczna prezentacja chrestomatii rudzkich legend

Galeria Krekot w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej, po raz kolejny była miejscem publicznej prezentacji nowej publikacji o niebagatelnym znaczeniu dla rudzian

 / Fot. Marek Podgórski

„Pierniki świętego Mikołaja. Legendy z Rudy Śląskiej”, to zbiór prawie 200 opowieści ludowych, zapisków kronikarskich typu anegdot, podań wierzeniowych i ajtiologicznych a także dawniejszych i współczesnych tekstów literackich, w sposób tradycyjny albo swobodny traktujących barwną materię składającą się na termin ”legendy”.
 / Fot. RTPD
Publikację wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drew, Organizacja Pożytku Publicznego, wsparte finansowo przez Urząd Miasta Rudy Śląskiej, który przyznali mały grand na powierzenie zadania publicznego w zakresie kultury.
 / Fot. Mirosław Tomas
Oprócz inicjatorów wydawnictwa i redaktorów, Barbary i Adama Podgórskich przybyło sporo osób, a wśród nich autorzy niektórych wątków: Urszula Lasota, Jan Kołodziej, Jan Wyżgoł, Marek W. Judycki (także twórca ilustracji i elementu okładki), Bronisław Wątroba, Bernard Śmigała, Cecylia Gładysz i Krystian Gałuszka.
 / Fot. Mirosław Tomas
Był oczywiście Sebastian Brudys, który dokonuje opracowania, korekty i składu wszystkich pozycji wydawanych przez RTPD, a także dr hab. Dorota Świtała-Trybek, kulturoznawczymi, pracownik Naukowy Uniwersytetu Opolskiego, autorka opinii przedwydawniczej.

Napisała w niej m. in. Rudzkie legendy i podania opracowane przez Barbarę i Adama Podgórskich swoim charakterem nawiązują do antologii pt. Czarne anioły, tajemniczy lwy, magiczne kamień... Podania ludowe z Rudy Śląskiej, która ukazała się w 2005 roku nakładem Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Barbara i Adam Podgórscy, rozmiłowani w tradycji i kulturze śląskiej, podjęli się przygotowania kolejnego zbioru, w którym znalazły się teksty wcześniej nieprezentowane. Zamysł ten udał się doskonale. Nowa antologia zawiera zarówno teksty pozyskane w trakcie żmudnych i pracochłonnych kwerend archiwalnych, jak i podczas wywiadów z mieszkańcami Rudy Śląskiej. W zbiorze znajdują się również utwory literackie, jak i te autorstwa znanych rudzkich gawędziarzy. Trzeba przy tym podkreślić, iż w dobie procesów globalizacyjnych eksponowanie dziedzictwa przodków, odwoływanie się do spuścizny wcześniejszych pokoleń wzmacnia poczucie przynależności do wspólnoty lokalnej, regionalnej, innymi słowy określa miejsce człowieka w świecie.
 / Fot. Mirosław Tomas
Sami autorzy podkreślają: Ważne jest to, że legendy rudzkie, zarówno ludowe jak i literackie, dawne i współczesne, zawierają w sobie niezbędne składniki decydujące o ich istocie: zarazem pewną realność, konkretność topograficzną oraz zarysowane tło historyczne, jak i zmyślenie, przesadę, fantazję, wymysł, swobodę artystyczną. W tym ich szczególna zaleta.
 / Fot. Mirosław Tomas
 / Fot. Mirosław Tomas

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetnie napisana rekomendacja pozycji, którą na pewno można zaliczyć do kategorii: ważne i potrzebne:)
Gratulacje dla twórców!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna pozycja... gratulacje !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.