Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12043 miejsce

Ruda Śląska: Rondo wagonikowe

Współautorzy: Barbara Podgórska

Najnowsze rondo w ciągu ulicy 1 maja, najdłuższej w Rudzie Śląskiej, ozdobiły kopalniane wagoniki, stając się wizytówką miasta. Jedyny taki element na ośmiu rudzkich rondach.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiTo jeden z symboli Rudy Śląskiej, w przeszłości nazywanego „miastem węgla i stali”. Do niedawna było ono największą gminą górniczą w Europie, a może i nadal nią jest.

To tu w XIX i XX wieku funkcjonowało kilkanaście hut cynku i żelaza. Dziś działa tylko jena, Huta Pokój S.A. Tu istniały dziesiątki kopalń, pól węglowych i setki szybów kopalnianych, z których zostało tylko kilka. Obecnie fedrują zaledwie cztery kopalnie: Pokój, Halemba-Wirek, Wujek-Śląsk i Bielszowice.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWagoniki kopalniane, którymi transportowano urobek pod ziemia bez wątpienia silnie kojarzą się z Rudą Śląską. Jeden z nich stoi też na skwerze przy ulicy Wolności, upamiętniając ostatnią tonę węgla, wydobytą z kopalni Wawel. Już nie istniejącej, a zaliczanej do najstarszych i najdłużej pracujących na Górnym Śląsku.

Zdaniem Renaty Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta: - Ruda Śląska od lat wspiera wszelkie przejawy aktywności promującej wartości reprezentowane przez mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw zmianom, zachowując jednocześnie naszą kulturową tożsamość. Tego typu elementy, charakterystyczne dla regionu, są wręcz pożądane.

Dwa wagoniki, z których każdy ma pojemności 1100 l wraz z elementami torowiska podarowala miastu kopalnia Kopalni Halemba-Wirek.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ronda to świetne miejsce do prezentacji wielkogabarytowych muzealiów czy miejsce do zagospodarowania na kwietniki. Niestety, taki ronda są rzadkością. W wiekszości są puste, a jeżeli już coś na nich jest, to są to kiczowate, bezładne reklamy. A takie "perełki" zdarzają się rzadko. Może warto by zorganizować konkurs na najciekawsze polskie ronda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.