Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Rozmawiali o śmieciach

W Rudzie Śląskiej nie ma spalarni śmieci. Całe miasto przypomina jedno wielkie śmietnisko.

 / Fot. Adam K. PodgórskiIle jest warte wychowanie proekologiczne w szkołach, akcje edukacyjne i propagandowe, można się przekonać wjechawszy w jakąkolwiek boczną uliczkę wiodącą w stronę terenów niesłusznie zwanych „zielonymi”. Dobrze więc, że jeszcze ktokolwiek się rudzkim globalnym śmieciowiskiem przejmuje. I chce rozmawiać.

29 marca w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się VII Międzyszkolna Konferencja pn. "Porozmawiajmy o śmieciach", prowadzona przez Stowarzyszenie "EcoTerra" oraz Szkołę Podstawową Nr 13. Wzięło w niej udział 11 zespołów szkolnych oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych.

 / Fot. Adam K. Podgórski- Konferencja jest częścią projektu o tym samym tytule, który rozpoczął się 1 marca, a zakończy 30 listopada - informuje Agnieszka Kominek, prezeska EcoTerra. - Kolejnym etapem będzie konkurs dla uczniów, na przygotowanie planu działań marketingowych „Ziemia w naszych rękach” - kampanii promującej ekologię na co dzień. Odbędą się również warsztaty ekologiczne, II Rudzkie Dni Recyklingu, konkurs ekologiczny „Porozmawiajmy o śmieciach” oraz wyjazdy studyjne do Zakładu Zagospodarowania Odpadów ABA i spalarni odpadów w Wiedniu.
Konferencja zorganizowana przez „Ecoterrę” oraz „13-kę” wpisuje się do kalendarza rudzkich działań na rzecz ochrony środowiska. Corocznie uczniowie mają okazję przedstawić na forum  / Fot. Adam K. Podgórskipublicznym własne spostrzeżenia, a także propozycje działań na rzecz ochrony środowiska.
Corocznie też zapraszani są prelegenci – autorytety w dziedzinie gospodarki odpadami, posiadające wieloletnie doświadczenie w budowaniu systemów segregacji i utylizacji odpadów komunalnych.

Podczas konferencji wystąpiła posłanka Danuta Pietraszewska, członkini komisji sejmowej ds. ustawy o czystości i porządku w gminach oraz prof. dr hab. Jacek Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat Honorowy nad akcją sprawują: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Ruda Śląska, Dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Partnerami akcji są PUK Sp. z o.o. oraz Centrum Nauki i Biznesu „Żak”.

W wystąpieniach młodzieży dominował wątek niedoszłej rudzkiej spalarni śmieci, inicjatywy ze szkodą dla miasta i regionu storpedowanej podczas kampanii wyborczej. Uczniowie z Gimnazjum nr 14 ogłosili apel do prezydenta miasta o ponowne rozważenie budowy spalarni.  / Fot. Adam K. PodgórskiNapisali m. in.: „Naszym zdaniem – młodych mieszkańców Rudy Śląskiej – w mieście powinien rozwijać się biznes związany z segregacją odpadów. Rozwiązaniem problemów byłyby niewielkie ich sortownie, a spalano by tylko te odpady, których wykorzystanie byłoby niemożliwe”. Agnieszka Kominek zobowiązała się przekazać apel do adresata wraz z innymi wnioskami pokonferencyjnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Panie Kamilu, to co Pan napisał, nie oznacza, że prawo jest tworzone na poziomie gmin. Ono ma tam być wypełniane w oparciu m.in o przytoczone zasady.
Już kilka razy był poruszany ten temat na W24. Napisano także jakie kary od końca ubiegłego roku płacą podatnicy za mizerię prawną w tym temacie. Pisano o nowej ustawie śmieciowej .... O recyklingu i o sortowaniu śmieci i odpadów.
Uważam ponadto, że szuka się dróg utylizacji i własciwj segregacji. Mało się mówi o ograniczaniu produkcji. O takim zorganizowaniu dystrybucji dóbr - by minimalizować szczególnie uciążliwe (nie przetwarzalne, lub ciężko przetwarzalne) odpady. System krajowy jest skierowany na tworzeniu coraz nowych rozwiązań prawnych oraz instytucji kontrolnych. A powinien przeznaczać środki na realną likwidację zagrożeń, dopłaty do likwidacji, etc.
Znam firmę, która rozpoczęła od segregacji. Splajtowała. Teraz zajmuje się pisaniem opinii środowiskowych - i bardzo dobrze im się dzieje. Prywatnie pukają się w głowę. Zawodowo odnieśli sukces. To przykład na to, co jest istotne dla "elyt" reprezentujących interesy Państwa. Interesy Pana, Panie Kamilu, i moje również.
Potrafili się znaleźć. Tak sobie ułożyć życie, by przelewając z pustego w próżne - żyć i cieszyć się życiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Robercie istotnie samorząd realizuje swoje zadania w kwestii odpadów komunalnych w oparciu o ustawę o utrzymaniu czystości i porządków w gminach. Jednak, że przepisy wspomnianej ustawy mówią, że dbanie o czystość i porządek gminach należy do zadań własnych samorządu gminnego.
Art. 3. 1. Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gmin.
2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:
1) tworzą warunki do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy lub zapewniają wykonanie tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych,
2) zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację, własnych lub wspólnych z innymi gminami, składowisk odpadów komunalnych i obiektów wykorzystywania lub unieszkodliwiania tych odpadów,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamilu, czy słyszał Pan by prawo w Państwie działało w oparciu o uchwały Rady Gmin?
Jestem przekonany, że te uchwały (Rady Gmin) muszą respektować prawo Państwa. A tego nie tworzy wójt lecz właściwy Minister; a uchwala jeden poseł z drugim, a właściwie jedna klika partyjna z drugą lub trzecią, w zależności od siły lobbingu a nie potrzeb kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie nie zgadzam się z pana tezą, że za stan polskich śmieci odpowiadają tylko ministrowie środowiska. Uregulowaniem kwestii odpadów komunalnych należy przede wszystkim w kompetencjach samorządu gminnego i to one w głównej mierze odpowiadają za fakt, iż Polska musi płacić kary za nie wywiązanie się z unijnych zobowiązań w kwestii zmniejszenia ilości śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamilu, Polska już płaci kary za swój brak poszanowanie środowiska w związku z nierozwiązanym tematem śmieci. Nie płacą tych kar osoby odpowiedzialne za stan - płacimy natomiast my wszyscy. Osoby odpowiedzialne będą odpowiadać przed Bogiem i historią. Z honorem, będą odpowiadać.
Przede wszystkim sa to wszyscy ministrowie środowiska.
W międzyczasie "realizowali zdecydowanie ważniejsze cele".
O czystej wodzie i ściekach też zapomnieli. I tu UE niebawem przypomni. A gdzieniegdzie już przypomina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie Polska nie uporała się na razie z nadmierną ilością odpadów zalegających na wysypiskach. Przypomnę, że zobowiązania, UE jakie nasz kraj przyjął to redukcja ilości odpadów o roku 2010 o 75 procent, a w roku 2013 ma być ich mniej aż o 50 procent. Nie uczyniliśmy za wiele w tym kierunku w związku, z czym już w zeszłym roku groziły Polsce kolosalne kary finansowe z tego powodu. Natomiast zgadzam sie z Panem, że spalanie odpadów nie powinno być jedynym sposobem na rozwiązanie problemu na pozbycie sie odpadów. Jednak od czegoś trzeba zacząć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisanie w XXI wieku o tym, że spalarnie mają być sposobem na ograniczenie deponowania odpadów bez poprawki na to, że w zamian otrzymujemy energię wyprodukowaną w mało sprawnych energetycznie instalacjach oraz 30 procent masy pierwotnej w formie kłopotliwych żużli i popiołów - jest zamykaniem oczu na to, że w efekcie mamy do czynienia z bardzo nieprzyjaznym środowisku zagospodarowaniem odpadów. 70 procentowy odzysk do recyklingu możemy uzyskać stosując segregację odpadów w systemie Eko AB (wyszukiwarka google.pl) - z pozostałych 30 procent po zagospodarowaniu biomasy - otrzymujemy niewiele odpadów, które rzeczywiście najsensowniej jest spalić z wykorzystaniem energii. Pisanie o tym, że "tylko spalarnie" - jest daniem do zrozumienia, że ma się gdzieś unijną hierarchię zagospodarowania odpadów, gdzie spalanie jest - ale przedostatnim etapem... Czy to chciał Pan Panie Kamilu zakomunikować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O spalaniu śmieci ich segregowaniu , oraz o dyscyplinie nas samych i dbałości o swój kubeł. pokaż mi swoje śmieci a powiem ci kim jesteś....
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie czym innym są tak zwane "dzikie" wysypiska śmieci,a zebrane odpady komunalne. Spalarnie śmieci maja być rozwiązaniem na zbyt dużą ilość odpadów zalegających na legalnych wysypiskach śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

miało być poniżej "klimatolubne przedszkolaki" - to jest najważniejsze według Departamentu Edukacji Ekologicznej w obliczu sankcji za odpady komunalne... Żenada...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.