Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Rozmawiali o śmieciach

Redakcja
W Rudzie Śląskiej nie ma spalarni śmieci. Całe miasto przypomina jedno wielkie śmietnisko.

Ile jest warte wychowanie proekologiczne w szkołach, akcje edukacyjne i propagandowe, można się przekonać wjechawszy w jakąkolwiek boczną uliczkę wiodącą w stronę terenów niesłusznie zwanych „zielonymi”. Dobrze więc, że jeszcze ktokolwiek się rudzkim globalnym śmieciowiskiem przejmuje. I chce rozmawiać.

29 marca w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się VII Międzyszkolna Konferencja pn. "Porozmawiajmy o śmieciach", prowadzona przez Stowarzyszenie "EcoTerra" oraz Szkołę Podstawową Nr 13. Wzięło w niej udział 11 zespołów szkolnych oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych.

- Konferencja jest częścią projektu o tym samym tytule, który rozpoczął się 1 marca, a zakończy 30 listopada - informuje Agnieszka Kominek, prezeska EcoTerra. - Kolejnym etapem będzie konkurs dla uczniów, na przygotowanie planu działań marketingowych „Ziemia w naszych rękach” - kampanii promującej ekologię na co dzień. Odbędą się również warsztaty ekologiczne, II Rudzkie Dni Recyklingu, konkurs ekologiczny „Porozmawiajmy o śmieciach” oraz wyjazdy studyjne do Zakładu Zagospodarowania Odpadów ABA i spalarni odpadów w Wiedniu.
Konferencja zorganizowana przez „Ecoterrę” oraz „13-kę” wpisuje się do kalendarza rudzkich działań na rzecz ochrony środowiska. Corocznie uczniowie mają okazję przedstawić na forum publicznym własne spostrzeżenia, a także propozycje działań na rzecz ochrony środowiska.
Corocznie też zapraszani są prelegenci – autorytety w dziedzinie gospodarki odpadami, posiadające wieloletnie doświadczenie w budowaniu systemów segregacji i utylizacji odpadów komunalnych.

Podczas konferencji wystąpiła posłanka Danuta Pietraszewska, członkini komisji sejmowej ds. ustawy o czystości i porządku w gminach oraz prof. dr hab. Jacek Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat Honorowy nad akcją sprawują: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Ruda Śląska, Dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Partnerami akcji są PUK Sp. z o.o. oraz Centrum Nauki i Biznesu „Żak”.

W wystąpieniach młodzieży dominował wątek niedoszłej rudzkiej spalarni śmieci, inicjatywy ze szkodą dla miasta i regionu storpedowanej podczas kampanii wyborczej. Uczniowie z Gimnazjum nr 14 ogłosili apel do prezydenta miasta o ponowne rozważenie budowy spalarni. Napisali m. in.: „Naszym zdaniem – młodych mieszkańców Rudy Śląskiej – w mieście powinien rozwijać się biznes związany z segregacją odpadów. Rozwiązaniem problemów byłyby niewielkie ich sortownie, a spalano by tylko te odpady, których wykorzystanie byłoby niemożliwe”. Agnieszka Kominek zobowiązała się przekazać apel do adresata wraz z innymi wnioskami pokonferencyjnymi.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto