Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: RSPOP – 10 lat bezinteresownego pomagania ludziom

7 stycznia minęła 10 rocznica utworzenia Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw OPP. Cele statutowe organizacji to udzielanie porad prawnych i wsparcia psychologicznego oraz pomoc materialna dla ofiar wypadków komunikacyjnych

W ciągu minionych lat członkowie i wolontariusze RSPOP przeprowadzili 1628 dyżurów w Punkcie Przyjęć Interesantów, udzielając 8214 porad i informacji osobom znajdującym się w trudnym położeniu materialnym i kłopotliwej sytuacji życiowej. Byli to głównie mieszkańcy Rudy Śląskiej, ale także osoby z sąsiednich i niekiedy dość odległych
miejscowości. Sporą liczbę stanowiły sprawy będące efektem doznawanej przemocy domowej.

Osoby dyżurujące oprócz podpowiedzi jak wybrnąć z kłopotu – decyzje podejmuje zawsze sam zainteresowany - sporządzają pisma procesowe i urzędowe do sądów, prokuratur, policji instytucji i organów władzy państwowej i samorządowej. Interesanci nie ponoszą żadnych kosztów. Wszystkie świadczenia są bezpłatne. Dyżury pełnione są systematycznie, cztery razy w tygodniu.
Zestawienie sumaryczne działalności RSPOP

SPOP zawiązało się zaraz po Nowym Roku 2003 z inicjatywy Jana Panocha, Tadeusza Niedzielskiego, Barbary i Adama Podgórskich. Udało się im namówić znajomych i przyjaciół w liczbie 15 osób, niezbędnych do przeprowadzenia zebrania założycielskiego. W pierwszym roku borykano się z licznymi wymogami proceduralnymi, ale już wtedy świadczono podstawowe powinności statutowe – udzielanie porad.

Od 6 listopada 2003 r. RSPOP posiada osobowość prawną, od 8. stycznia 2007 r. - status organizacji pożytku publicznego; w czerwcu 2007 roku zostało wpisane przez Ministra Sprawiedliwości do rejestru podmiotów uprawnionych do uzyskiwania nawiązek orzekanych wobec sprawców przestępstw przez sądy powszechne.

Od 2005 roku RSPOP corocznie uczestniczy w realizacji wspierania zadnia publicznego zlecanego przez Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej pn. ”Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.