Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10205 miejsce

Ruda Śląska: Rudzkie Betlejem w MBP

W Galerii „Krekot” Miejskiej Biblioteki Publicznej publicznie zaprezentowano czytelnikom zbiorek kolęd i pastorałek rudzkich poetów, zatytułowany „Rudzkie Betlejem”

 / Fot. Bronisław Wątroba
To już 14 publikacja książkowa wydana nakładem Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, Organizacji Pożytku publicznego.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Pomysłodawcami tomiku są Barbara i Adam Podgórscy, a autorami tekstów: Adam Janicki, Marek Judycki, Jan Kołodziej, Marian Makula, Danuta Pacan, Barbara Podgórska, Adam Podgórski, Ratnasiri Suriya Arachchi (Suri), Bronisław Wątroba i Jan Wyżgoł. Ilustracje wykonał Marek W. Judycki, zaś okładkę zaprojektował Krystian Gałuszka, wykorzystując prace Marka Judyckiego.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Zbiorek liczy 40 wierszy, potraktowanych jako utwory poetyckie, a nie wokalno-muzyczne. Jednak niektóre z utworów, jak np. kolędy i pastorałki Mariana Makuli i Marka Judyckiego, doczekały się już publicznych, wokalno-instrumentalnych projekcji, a nawet nagrań płytowych. Część z nich stanowi pokłosie tradycyjnych rudzkich konkursów na wiersz barbórkowy, wigilijny i bożonarodzeniowy.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Otwierając spotkanie czytelnicze, Krystian Gałuszka, dyrektor MBP, podkreślił, że tomik uosabia potencjał twórczy mieszkańców Rudy Śląskiej i pokazuje sens zbiorowego działania dla utrwalania i przekazywania lokalnych tradycji.

- Pragniemy, aby utwory naszych rudzkich twórców weszły do obiegu kulturowego nie tylko w naszym mieście, ale i w regionie, aby żyły, aby stanowiły tworzywo, po które sięgną rodzice, nauczyciele i uczniowie, artyści sceniczni, kompozytorzy i inni artyści oraz odbiorcy – mówi Adam Podgórski. Dlatego część nakładu trafi do bibliotek publicznych i szkół.

- Mamy nadzieję, że skromny tomik współczesnych rudzkich kolęd i pastorałek, wpisze się z czasem w nurt starej, śląskiej i polskiej tradycji – uzupełnia Barbara Podgórska.
 / Fot. Bronisław Wątroba
 / Fot. Bronisław Wątroba
 / Fot. Bronisław Wątroba
Podczas prezentacji autorzy – czterej z nich niestety nie mogli być obecni – odczytali wybrane utwory własne.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Na spotkanie przybyła Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji Miasta. Na ręce Adama Podgórskiego przekazała egzemplarze wydanej przez Urząd Miasta „Historycznej mapy Rudy Śląskiej”, które rozdano gościom wieczoru.
 / Fot. Bronisław Wątroba

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.