Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Śląskie imaginacje Jarosława Kassnera

W Galerii Gimnazjum 6 w Rudzie Ślaskiej Bykowinie odbył się wernisaż wystawy Jarosława Kassnera.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Kassner wyrasta na wyrazistego, oryginalnego, samoistnego malarza śląskiego. Od lat jego prace prezentowane są na dorocznych Art Najf Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach Szopienicach. Coraz częściej tez urządzają mu wystawy biblioteki i domy kultury oraz inne instytucje. Jest tego wart!
 / Fot. Adam K. Podgórski
Jarosław Kassner, członek Grupy Artystów Nieprofesjonalnych Grota w Świętochłowicach, maluje w swoim własnym niepowtarzalnym stylu. Kto raz ujrzał jego obrazy, bez wątpienia je zapamięta i wyłowi charakterystyczny kassnerowski styl spośród dziesiątek i setek innych prac? Pierwsza ich cecha to górnośląskość, inspiracja konkretnym Genius Loci.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Wtedy, gdy maluje gnomona na Frynie, wieżę Aschenborn na Wirku, waserturm w Zabrzu, czy dom ze smokiem w Bytomiu. Nie mamy kłopotów z przypomnieniem sobie tym magicznych miejsc.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Po drugie, to górnośląskość dominująca a samej treści tych obrazów, w dziesiątkach detali przywołujących różnorodne i skomplikowane lokalne uwarunkowania skojarzenia, reminiscencje. Po trzecie symbolizm zaklęty w sterowcach, rybach – apoteozie niewinnych ofiar, czy w granicach – widocznych na płótnach, a w rzeczywistości dzielących różne górnośląskie światy, kultury i ludzi. Te granice - limes, są rodzajem artystycznej obsesji, ale przeciecz odpowiadają nawet współczesnym realiom społecznym i politycznym.

Dużo w twórczości Kassnera również ekspresji. Podkreślają ją postacie przedstawione w surrealistycznej, fantastycznej manierze oraz odważne, wyraziste barwy.

Jest i mnóstwo aluzji do sztuki europejskiej (jako zamaskowane archetypy: Romeo i Julia, Dama z łasiczka), ale także do mitowi czy to śląskich (o meluzynie) czy żydowskich o Batszebie i Dawidzie.
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wielką zaletą malarstwa Jarosława Kassnera jest to, że nie stanowi ono odbicia uładzonego i ułudnego świata, tylko świat głębokich metafor, skomplikowanych wydarzeń ukrytych pod pozorem poezji. Tym samym malarstwo to przyciąga i zmusza do zastanowienia, do refleksji. Dlatego też się je pamięta.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Galeria; http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jaroslaw_kassner_w_rudzie_slaskiej_326429.html
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.