Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22076 miejsce

Ruda Śląska: Ślubowanie i pasowanie uczniów w rzemiośle

W Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach uroczyście przyjęto w poczet uczniów 109 kandydatów na rzemieślników. Rozpoczęli oni naukę pod nadzorem 55 mistrzów.

 / Fot. Adam K. PodgórskiGłównymi bohaterami byli młodzi ludzie z 5 rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. W gronie gości znaleźli się: Grażyna Dziedzic, prezydent miasta, Józef Osmenda, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Myszur, przewodniczący Komisji Oświaty i Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty UM. Przybyli reprezentanci różnorodnych cechów, pedagodzy i dyrektorowie szkół, właściciele firm rzemieślniczych.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWprowadzono sztandary, a za stołem prezydialnym zasiedla starszyzna Rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości: Grzegorz Skudlik, Jakub Wyciślik i Jerzy Paja.

Grzegorz Skudlik podkreślił wyjątkową rolę wydarzenia, jakim jest przyjęcie młodego człowieka do zacnej rodziny rzemieślniczej. To nie tylko hołdowanie tradycji, ale wyraz znaczenia jakie przywiązuje się do kształcenia kadr dla małej i średniej przedsiębiorczości. w większości przedsiębiorczości rodzinnej, opartej na ścisłych i wzorowych relacjach ludzkich.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNa początku srebrnymi Odznakami Mistrza wyróżniono zasłużonych nauczycieli i wychowawców w rzemiośle: Lucynę Włodarczyk, Mariana Markiewkę i Damiana Dudę. Dekoracji dokonała Beata Białowąs, wicedyrektor Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

 / Fot. Adam K. PodgórskiŚlubowanie na sztandar dzierżony przez chorążego Adama Paję, złożyli: Karolina Grabowska, Patryk Pyzik i Aneta Mazur.

Potem kolejno, wszyscy uczniowie zostali pasowani buławą przez starszego cechu, Grzegorza Skudlika, uzyskując oficjalne, potwierdzone stosownym certyfikatem, namaszczenie na kandydata na rzemieślnika imprezę poprowadziła
sprawnie Monika Czoik. W części artystycznej, ze współczesną inscenizacją bajki  / Fot. Adam K. Podgórskio Czerwonym Kapturku, na podstawie scenariusza Tomasz Fica i w reżyserii Beaty Malewskiej-Pająk, wystąpiła grupa sceniczna „Profilaktyka a Sztuka”, kierowana przez nadkomisarza Krzysztofa Piechaczka z Komendy Miejskiej Policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.