Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Sobieski pod Wiedniem i w... Halembie

330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej fetowano w halembskiej Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Obchody zorganizowała Asocjacja M&B&P18.

 / Fot. Anna Jach
W holu budynku pokazano trzy barwne ekspozycje: główną, rysunków Marka Judyckiego – prezentującą barwy i broń polskich, tureckich i austriackich wojsk z 1683 roku oraz dwie towarzyszące. Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew o rudzkich lipach Sobieskiego oraz innych drzewach pomnikowych i pamiątkowych. Drugą - filatelistyczną pt. „Lew Lechistanu – Jan III Sobieski” ze zbiorów Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej.
 / Fot. Anna Jach
A potem dużo było o Sobieskim i jego triumfie. Dużo w gawędzie, w rysunkach, w pieśni, a nawet... w poemacie w gwarze śląskiej.
 / Fot. Anna Jach
Główne obowiązki zorganizowania i poprowadzenia całości spotkania wziął na swoje barki Marek W. Judycki, obchodzący w tych dniach 70. rocznice urodzin. Z właściwa sobie kompetencją, erudycją i swadą opowiedział o wyprawie wiedeńskiej i jej bohaterach. Przeczytali tez fragmenty zachowanych listów Jana III Sobieskiego i Marysieńki.
 / Fot. Anna Jach
Bronisław Wątroba, pasjonat mowy śląskiej odczytał strofy skomponowanego po śląsku poematu sławiącego pochód armii polskiej pod Wiedeń i zwycięstwa.
 / Fot. Anna Jach
Adam K. Podgórski, przewodniczący zarządu Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew wygłosił prelekcje o Janie III Sobieskim – protektorze drzew. Udowodnił, że sadzenie drzew pamiątkowych ma w Rudzie wiekową tradycje, a zaczęła się ona właśnie w 1683 roku, w momencie powrotu rudzian z Gliwic, gdzie król zasadził słynne lipy. Wtedy dziedzic Rudy wraz z poddanymi zapragnął naśladować władcę. Uczestnikom zaprezentowano kolekcję zdjęć rudzkich drzew pomnikowych i pamiątkowych.
 / Fot. Anna Jach
Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Wsiadaną”, pieśń według pierwowzoru wiersza współczesnego wydarzeniom poety. Muzykę skomponował i akompaniował na gitarze Grzegorz Brożek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.