Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska – świadectwo dojrzałości

Współautorzy: Barbara Podgórska

"Ruda Śląska świętuje pięćdziesięciolecie istnienia w obecnych granicach. Można pomyśleć, że nie jest to wiele (...). Ale być ze sobą w takim policentrycznym mieście 50 lat, to naprawdę świadczy o dojrzałości".

Tak we wstępie do publikacji pisze Andrzej Stania, prezydent miasta. Albumowe wydawnictwo zatytułowane "Ruda Śląska dziś i jutro" jest jednym z wielu akcentów obchodów jubileuszu miasta w jego obecnym kształcie administracyjnym i terytorialnym.

Ruda Śląska powstała w roku 1959 roku, jako zlepek 11 niegdyś samodzielnych ustrojowo organizmów, miast i gmin. Było to scalenie nader udane, biorąc za porównanie losy innych śląskich miast, które po krótszych lub dłuższych okresach przymusowej, pozornej jednolitości jednak się rozpadały. A Ruda Śląska twa i trwać będzie, bo wiele na to optymistyczne przekonanie wskazuje, choć silne i przez to cenne, są lokalne tradycje poszczególnych dzielnic. Nie dochodzi jednak do tendencji separatystycznych.

Piękne zdjęcia do książki wykonali reporterzy z zespołu redakcyjnego tygodnika "Wiadomości Rudzkie": Łukasz Dykta, Maciej Geyer i Tadeusz Piątkowski. Ilustrują one przeszłość i teraźniejszość miasta, którego walorem jest to, że leży w samym centrum górnośląskiej aglomeracji, a jego władze samorządowe są gorącym orędownikiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Silesia.

Całość opracował i opatrzył ciekawymi komentarzami Krzysztof Zok. Wydały Śląskie Media, Sp. z o.o. Książka powiększa listę rudianów i z pewnością znajdzie się w biblioteczkach patriotów miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.