Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19621 miejsce

Ruda Śląska: Święto rudzkich rzemieślników i przedsiębiorców

W sobotę w bykowińskim kościele pw. Świętej Barbary odbyły się tradycyjne uroczystości patronalne rudzkich rzemieślników oraz małych i średnich przedsiębiorców.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Jak co roku inicjatorem obchodów był Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej, stowarzyszenie o półwiecznej tradycji, skupiające obecnie blisko setki zakładów z branż: handel, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarnictwo, cukiernictwo, budownictwo, mechanika, elektromechanika, blacharstwo, lakiernictwo, kominiarstwo. Współorganizatorem obchodów była tradycyjnie Spółdzielnia Rzemieślnicza "BUDREM", funkcjonująca od 1968 roku.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Obchody zorganizowano z okazji świąt rzemieślniczych patronów: świętego Józefa i świętego Klemensa.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Uroczystą mszę święta w intencji rzemieślników, ich rodzin, pracowników i uczniów odprawił arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wraz dziekanami i proboszczami parafii rudzkich. Procesję wewnątrz kościoła otwierały poczty sztandarowe oraz starszyzna cechowa: Marek Gołąbek, cechmistrz Krajowego Cechu Fotografów, ponadto rudzcy cechmistrze: Grzegorz Skudlik, Jakub Wyciślik i Krzysztof Poloczek.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Mowę powitalną na cześć arcybiskupa wygłosił Grzegorz Skudlik, natomiast końcowe podziękowanie – Jakub Wyciślik.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Po uroczystościach kościelnych, w restauracji Adria odbyła się doroczna biesiada cechowa z udziałem Grażyny Dziedzic, prezydent Miasta Ruda Śląska i Jarosława Wieszołka, przewodniczącego Rady Miasta. Obecni byli m. in. prof. Jan Klimek, prezes Katowickiej Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz dyrektor Michał Wójcik. Życzenia nadesłał poseł Grzegorz Tobiszowski.
 / Fot. Adam K. Podgórski

Galeria zdjęć: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/galeria_zdjec_swieto_rudzkich_rzemieslnikow_i_przedsiebiorcow_299369.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.