Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29221 miejsce

Ruda Śląska: Święto Ziemi w Szkole Podstawowej nr 41

W Szkole Podstawowej nr 41 im. Józefa Wieczorka, w Rudzie Śląskiej odbyła się mini-akademia z okazji Święta Ziemi.

 / Fot. Anna JachW sali gimnastycznej, ustrojonej okolicznościowymi plakatami i gazetkami, zebrało się ponad dwustu uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych, a także specjalnie zaproszone pierwszaki. Odśpiewały piosenkę o leśnych skrzatkach, sprzątających po ludziach śmiecących w przyrodzie. Gościem "specjalnym" był Adam Podgórski, przewodniczący zarządu Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, który jako leśnik z wykształcenia opowiedział dzieciom o naturze, o lasach, o atrakcjach przyrodniczych najbliższej okolicy. Pokazał piękno ich rodzinnego miasta, nie na darmo zwanego Zielona Rudą na Zielonym Śląsku. Niestety, przez  / Fot. Anna Jachbarbarzyństwo niektórych, nieodpowiedzialnych mieszkańców zamienianej w ogromne śmietnisko. Wspomniał o Dębie Goduli, wzgórzu zamkowym, dolinie Janasa, parku Sobieskiego w Rudzkiej Kuźnicy, dolinie rzeki Bytomki. Największe zaciekawienie wzbudziła informacja, że dzięki
dociekliwości RTPD udało się ustalić precyzyjnie wiek Dębu Goduli, który został zgłoszony do ogólnopolskiego plebiscytu internetowego na Drzewo Roku 2010.

Adam Podgórski zachęcił również uczniów i nauczycieli do udziału w akcjach edukacyjno–ekologicznych, organizowanych z okazji 5. rocznicy powstania RTPD, konkursach na fraszkę-szpaskę o lesie i „drzewny” limeryk. Zapowiedział rozdanie rudzkiej młodzieży szkolnej 500  / Fot. Anna Jachsadzonek drzew, za dowolne przedsięwzięcia służące edukacji proekologicznej lub ochronie przyrody i środowiska naturalnego, na przykład zbiórkę surowców wtórnych.

W podziękowaniu z rąk uczennicy Marceliny Kiolbasy, nauczycielki Katarzyny Kozioł oraz dyrektorki szkoły, Anny Skurczyńskiej dostał pamiątkowy dyplom i wiązankę kwiatów. Finałowym akcentem spotkania był proekologiczny spektakl o rzeczce Smurfów – wód królowej, odegrany przez uczniów pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Patrycji Celty. Przesłaniem zachęcał do oszczędzania wody.

Adam Podgórski nie po raz pierwszy gościł w SP 41, która jest znana z inicjatyw ekologicznych. Warto wiedzieć, że wśród członków założycieli Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew znajdują się jej nauczyciele: Sabina Sibińska-Górka i Jan Wyżgoł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Monia Czoik
  • Monia Czoik
  • 19.04.2011 20:18

Brawo Panie Adamie -podziwiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.