Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: W klasie regionalnej o wireckiej synagodze

Adam K. Podgórski, współautor i redaktor książki „Synagoga w Wirku. Ocalona pamięć” spotkał się z uczniami klasy regionalnej z wireckiego Gimnazjum nr 12.

 / Fot. Aleksandra Bąk
Opowiadał o zafascynowaniu swoim i grupy przyjaciół losami synagogi oraz żydowskiej wspólnoty wyznaniowej w Antonienhütte. Wskutek różnorodnych, wieloletnich działań grupy historyków, w większości pasjonatów powstało niecodzienne opracowanie, gromadzące unikatowe informacje o bożnicy, zniszczonej przez hitlerowców oraz o Żydach, dawnych mieszkańcach gminy Nowa Wieś.
 / Fot. Aleksandra Bąk
W spotkaniu uczestniczyły trenerki Międzynarodowej Szkoły Dialogu - Anna Maria Geller oraz Yulia Oreshina.
- Wyjątkowy gość, wyjątkowy temat, wyjątkowe spotkanie – twierdzi Anna Morajko, nauczycielka, regionalistka, opiekunka klasy i koordynatorka projektu wypracowanego przez uczniów. I dodaje: - Gimnazjalna klasa regionalna III b z wireckiego „Morcinka”, jako jedyna w naszym mieście, walczy w Międzynarodowej Szkole Dialogu o certyfikat „Szkoła Dialogu”. Program zakłada upamiętnianie miejsc związanych z historią Żydów na danym terenie. Nie tyle chodzi o holocaust, ale o ślady życia Żydów w naszym mieście. By dostrzec, że Żydzi w Rudzie Śląskiej byli i stanowili ważną grupę społeczną. Na trzecie spotkanie warsztatowe zaprosiliśmy rudzianina, pana Adama Podgórskiego, który na temat historii miasta ma wiele do powiedzenia. Zapoznał on uczniów z kolejami prac, poświęconych zbieraniu materiałów na temat wireckiej synagogi i przygotowywaniu książki. Przedstawił zdjęcia z dawnych czasów, a także opowiedział o tym, jak i dlaczego miejscowość się zmieniała.
 / Fot. Aleksandra Bąk
Zgodnie z wytycznymi projektu „Szkoła Dialogu”, uczniowie musieli na tym spotkaniu przedstawić trenerkom swój pomysł na zorganizowanie wycieczki po swoim mieście. Prezentacji dokonały Martyna Stiler oraz Ola Storoniak. Realizacja nastąpi pod koniec listopada, w historycznych plenerach wireckich. Rozpocznie się na Ficynusie, a zakończy na ulicy Kupieckiej w miejscu, gdzie stała synagoga. Trenerki nie kryły wyrazów podziwu i były pod wrażeniem pomysłowości, wiedzy, wkładu pracy i rozmachu działań, który towarzyszy młodym osobom.
 / Fot. Aleksandra Bąk
- Z pewnością pan Adam Podgórski będzie jeszcze gościem tej klasy i szkoły – zapowiada Anna Morajko - gdyż wiedza, którą posiada to skarb, a spotkanie z nim to szalenie ciekawa forma lekcji o tematyce regionalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla Adama Podgórskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.