Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: W Orzegowie o nazwach Orzegowa

W Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów odbyło się spotkanie poświęcone historii i pochodzeniu nazwy miejscowości – dziś dzielnicy Rudy Śląskiej.

 / Fot. Anna Jach
Zaproszenie od Agnieszki Płaszczyk, kierowniczki CIS – Filii MBP, z ochotą przyjęli Barbara i Adam Podgórscy, autorzy i dziennikarze, rudzcy regionaliści, miłośnicy lokalnych tradycji, współzałożyciele i członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa.
 / Fot. Agnieszka Płaszczyk
Przynieśli ze sobą do pokazania wydaną przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew OPP, książkę zatytułowaną „Pochodzenie nazwy Orzegowa i jej przemiany”. Jest to pierwsza pozycja z serii publikacji PN. Historyczne nazewnictwo dzielnic Rudy Śląskiej. Niebawem ukażą się kolejne zeszyty.

Książka o nazwach Orzegowa ukazała się dzięki współpracy Podgórskich z Sebastianem Brudysem oraz członkami TMO.
Publikacja nie jest kolejną rozprawą na temat historii Orzegowa. Stanowi natomiast próbę ukazania, jak na przestrzeni wieków kształtowały się i zmieniały nazwy niegdyś samodzielnej miejscowości i gminy administracyjnej, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. Prezentuje aż 30 wariantów nazwy, udokumentowanych historycznie, z podaniem źródeł. Usiłuje także odnieść się do pochodzenia i etymologii nazwy Orzegów.

Przy okazji jednak wyjaśnia wiele kwestii związanych z dziejami miejscowości, zapiskami kronikarskimi i jednoznacznie, przekonująco w sposób dotąd nieznany tłumaczy nazwę Orzegowa (Ożegowa), jako związaną dawna gospodarką żarową.
 / Fot. Sebastian Brudys
Spotkanie odbyło się przy pełnej sali. Uczestnicy mieli okazję nabyć egzemplarze książki i otrzymać podpisy autorów.
 / Fot. Aj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.