Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3913 miejsce

Ruda Śląska: W Orzegowie – Wiyreckie wspómiynki Bernarda Śmigały

W Centrum Integracji Społecznej „Stary Orzegów” Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wieczór autorski Bernarda Śmigały.

 / Fot. Marek Judycki
Okazją był debiut na rynku czytelniczym tomiku Śmigały wierszy w mowie śląskiej pt. Pomiyndzy blokym a familokym. Wiyreckie wspómiynki. Zbiorek wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew Organizacja Pożytku Publicznego.

Licznie przybyłych gości, w większości przyjaciół, znajomych i bliskich autora (w tym żonę Elżbietę, syna, córkę i w wnuczkę Olę) powitała Agnieszka Gut. Spotkanie poprowadził Adam Pogórski, który był inicjatorem wydania i redaktorem tomiku. Obecni byli również: Marek Judycki, twórca okładki i ilustracji oraz Sebastian Brudys – redaktor składu.
 / Fot. Anna Jach
Bernard Śmigała opowiedział o swoim życiu, zaprezentowali archiwalne zdjęcia z Werdonu i Ficinusa, gdzie upłynęła jego młodość, a przede wszystkim przeczytał kilka własnych wierszy, dowcipnych, cieplnych, wywołujących śmiech i brawa.
 / Fot. Anna Jach
Bernard Śmigała nie objawia się czytelnikom niczym deus ex machina. W kręgach miłośników tradycji, kultury i godki slónskiej, jest on postacią doskonale znaną i ceniona, przez swoja skromność i koleżeńskość, ale głównie ze względu na bogaty dorobek poetycki. Wielokrotnie święcił triumfy na rudzkich i regionalnych konkursach poetyckich na szpaski, limeryki oraz odnosił prestiżowe sukcesy, między innymi zdobywając I lokatę i dwukrotnie wyróżnienia w Konkursie Poetyckim Po Śląsku im. Ks. Norberta Bonczyka, czy II miejsce w V Regionalnym Konkursie Literackim pt. ”Nasze bery i bojki”, organizowanym w ramach VIII Festiwalu Kultury Śląskiej.
 / Fot. Anna Jach
Utwory Bernarda Śmigały były prezentowane ponadto podczas tradycyjnych dorocznych spotkań Miłośników Śląskiej Fraszki i Rymowanki, zwoływanych przez Bronisława Wątrobę, w restauracji - „Wiśniowym Sadzie”. Funkcjonowały też w Internecie. W znaczących publikacjach pojawiały się jednak zbyt rzadko, bo jedynie w zbiorach: Szpaska z treści ślōnsko, z ducha... [redakcja Bronisław Wątroba, Ruda Śląska 2013], Piekarok Almanach poetycki [redakcja Krystian Gałuszka, Ruda Śląska 2014] oraz w pomnikowej antologii poetów rudzkich Dwie strony wiersza [Ruda Śląska 2014].
 / Fot. Anna Jach
Jego utwory pisane autentycznie po śląsku rejestrują rzeczywistość w sposób nieco humorystyczny - twierdzi Adam K. Podgórski. - Są emocjonalne i indywidualne, pełne nostalgii za minionymi czasami, ale i te czasy wiernie, przez pryzmat osobistych i rodzinnych przeżyć opisujące. Stanowią zatem zarazem pewien dokument, świadectwo epoki szybko odchodzącej w mroki niepamięci. Bernard Śmigała przynajmniej cząstkę tej przeszłości ocala od niebytu.
 / Fot. Anna Jach
Pod koniec wieczoru autor podpisywał książki, udzielał wywiadu i wraz z rodziną stanął do pamiątkowej fotografii.
 / Fot. Anna Jach
 / Fot. Anna Jach


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.