Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20400 miejsce

Ruda Śląska: Wernisaż wystawy Andrzeja Sodowskiego

W halembskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się wernisażowe spotkanie z Andrzejem Sodowskim, chorzowskim malarzem intuicyjnym.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Biblioteka w Halembie słynie już w okolicy z eventów artystycznych, promujących dorobek twórców regionu śląskiego. Wernisaże i wystawy malarskie, obok wieczorów literackich i wizyt tzw. ciekawych ludzi, cieszą się niezmiennym powodzeniem bywalców tej placówki oraz gości z innych dzielnic Rudy Śląskiej i miast ościennych.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Tym razem fragment dorobku zaprezentował Andrzej Sodowski, emerytowany inżynier budownictwa, współzałożyciel i lider Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12, członek Grupy Artystów Nieprofesjonalnych GROTA w Świętochłowicach oraz członek Grupy Plastycznej Spichlerz’86 z Siemianowic Śląskich.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Jego dorobek przedstawiła komisarz wystawy Bożena Jasnowska.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Sodowski, odkąd malarstwo stało się jego pasją, ma już w dorobku 10 wystaw indywidualnych, uczestniczy rocznie w dziesiątkach wystaw zbiorowych i imprezach charytatywnych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Kolekcji Sztuki Intuicyjnej „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia. W 2013 roku uhonorowany Medalem im. Teodora Kalidego za działalność w dziedzinie kultury, przyznanym przez prezydenta miasta Chorzów.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Oprócz licznie przybyłych gości pojawili się przyjaciele twórcy: Ewa Prochaczek i Ryszard Til, bawiąc zebranych: Ryszard żartobliwymi wierszami, Ewa – piosenkami z jej autorskiej płyty.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Andrzej Sodowski okazał się być człowiekiem niezwykle sympatycznym, skromnym, nieco nieśmiało informującym o swojej pasji. Uprawia głównie malarstwo olejne, nie ograniczając się co do tematów. Stąd urokliwe kwiaty w wazonach, nastrojowe sentymentalne krajobrazy jesienne, stąd śląskie pejzaże miejskie i portrety architektoniczne miast.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Błękitny w nastroju i tonacji obraz pokazujący chorzowską ulicę Wolności przyniósł mu I nagrodę w ubiegłorocznym, XXIII Ogólnopolskim Konkursie im. Pawła Wróbla, organizowanym przez MDK Katowice-Szopienice. Inne obrazy Sodowskiego uzyskały także: I nagrodę w 2012 roku w III Konkursie im. Juliusza Marcisza, a w 2013 roku, w IV Konkursie– wyróżnienie.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.