Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Wieczór z limerykami po śląsku

W „Wiśniowym Sadzie” w Halembie obył się Zeflug Pszocieli Śląskiej Fraszki i Rymowanki. Honory gospodarza, jak zwykle czynił „guru” - Bronisław Wątroba, popularny animator kultury, fraszko-, szpasko- i liemrykopisarz.

 / Fot. AKP
Było to już XV spotkanie miłośników gwary śląskiej organizowane przez Bronka dwa razy do roku, wiosną i jesienią, zawsze w restauracji Wiśniowy Sad, gdzie panuje szczególnie miła atmosfera "ku godce". Dlatego i tym razem goście dopisali, a wśród nich laureaci konkursów „Po naszymu...”: Leszek Jęczmych z Burowca i Jerzy Kiolbasa z Rudy Śląskiej.
 / Fot. AKP
Przybyli także Ewa Prochaczek i Ryszard Til z Mikołowa, autorzy „Kamasutry po śląsku” oraz znany aktor, artysta estradowy, Dariusz Niebudek, który odebrał zaszczytne wyróżnienie – brązową odznakę „Pszociel Ślónski Godki”, przyznane przez halembskie Koło Związku Górnośląskiego.
 / Fot. AKP
Odznakę wręczył wiceprezes Koła, Ludwik Poloczek.
Kawaler odznaki, rodem z Kielc, z miejsca zamieszkania sosnowiczanin popisał się znakomitym władaniem śląską rzeczą. Za kieleckiego Hanysa uchodzi także jego przyjaciel, obecny na uroczystości, Marek W. Judycki.
 / Fot. AKP
Główna cześć zeflugu upłynęła pod znakiem śląskich limeryków, pokłosia podsumowanego właśnie konkursu. Konkursowe i wyróżnione utwory czytali; Jadwiga Bohla, Bernard Śmigała, Bronek Wątroba, Tadeusz Czerniawski, a Richad Til, odkrył nawet... erolimeryki. Na gitarze grał i śpiewał Grzegorz Brożek.
 / Fot. AKP
A oto „limeryk” autorstwa AKP, dedykowany Bronisławowi Wątrobie:
Z Halymby Bronek „Notgeld” Wontroba,
na ślónsko godko ciynżko chorowoł.
Na co nie kuknoł, szare czy złote,
w szpaske zamiynić zowdy mioł ochotę,
abo tysiónce fraszek durś rychtowoł.

Toż, pyrsk, Ludkowie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.