Facebook Google+ Twitter

Ruda Śląska: Wielkanocne cacka w Muzeum Miejskim

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej trwa wystawa pt. "Wielkanocne cudeńka, czyli niezwykły świat rękodzieła ludowego". Potrwa do 29 kwietnia.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiWprawdzie trudno zgodzić się całkowicie z poglądem o ludowości zaprezentowanych cacuszek, ale nie sposób nie zauważyć wielkiego artyzmu, talentu i staranności twórców, a przede wszystkim serca włożonego przez nich w te niezwykłe wytwory.

Jaja zdobione rozmaitymi technikami, od malarskich, hafciarskich, intarsjowych i innych najróżniejszych, które laikowi trudno nazwać. Obrusy, obrusiki, bieżniki, serwetki, podkładki zrobione na szydełkach (heklowane) i drutach (sztrekowane), laleczki, zwierzątka, kwiaty, rameczki i wiele, wiele innych drobiazgów, urokliwych, kolorowych, ponętnych.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. PodgórskiNa wystawie zaprezentowano rękodzieło 18 artystów, 17 pań i jednego pana, Romana Kordonia, którego dotychczas znaliśmy osobiście jako znakomitego rzeźbiarza i malarza oraz gawędziarza. Okazuje się, że umie artystycznie
robić, pardon... malować jaja!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo sympatyczna wystawa. Czy jest tam też dział, w którym prezentuje się pisanki śląskie? 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jaja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.