Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23740 miejsce

Ruda Śląska: Znikają stare kamienice

Z pejzażu miasta znikają stare budowle. Cóż, wyroki losu są nieubłagane. Wiele budynków, mimo ciekawej architektury, nie zasługuje na objęcie opieką konserwatora zabytków.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMało kto, poza nami, też ich żałuje, choć wychowały się w nich pokolenia rudzian. Kiedyś były nowoczesne, a mieszkanie w nich stanowiło dowód prestiżu społecznego.

Od kilku tygodni rozbierany jest budynek przy ulicy Nowary 9.

Jeden z czterech podobnych do siebie budynków, nam kojarzących się nieodparcie ze stylem włoskim. Niestety nie udało nam się zdobyć informacji na ich temat. Zostały wybudowane przypuszczalnie pod koniec XIXw. albo na początku XX. / Fot. Adam K. Podgórski

Zostały jeszcze trzy: przy ulicy Tunkla w Kochłowicach, w Wirku przy ulicy 1 Maja i w Wirku przy ulicy Obrońców Westerplatte. Ciekawe jak długo postoją?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda śląskich familoków z nieotynkowanej cegły. 20 parę lat temu masowo je tynkowano, cały czas je się burzy. Za kilkanaście lat takie budynki będzie można na palcach policzyć. Szkoda, sam się w takim domu wychowałem i mam sentyment do nich. Skrzypiące schody, podłogi, chodząc po nich ma się wrażenie, że zaraz się zawalą.

Choć z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia ich remont to koszmar. Wszystko w nich - poza ścianami - jest z reguły drewniane. Drewniane stropy, podłogi, schody... A elementy drewniane trzeba w końcu wymienić. W praktyce trzeba by "wydrzeć" cały środek, zostawiając ściany. Ale ściany też ledwo się trzymają, pozbawione belkowań - mogą runąć. Więc nie opłaca się ich generalnie remontować - trzeba zburzyć, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.